BOTAŞ güvenli yakıt ikmal sistemlerinde TURPAK kalitesiyle yoluna devam ediyor

BOTAŞ güvenli yakıt ikmal sistemlerinde TURPAK kalitesiyle yoluna devam ediyor
  • Genel
  • 16 Mart 2021 18:11

BOTAŞ, Türkiye Cumhuriyeti ile Irak Cumhuriyeti Hükümetleri arasında 27 Ağustos 1973 tarihinde imzalanan Ham Petrol Boru Hattı Anlaşması çerçevesinde Irak ham petrolünün İskenderun Körfezi’ne taşınmasını gerçekleştirmek üzere, 15 Ağustos 1974 tarihinde kurulmuştur. Başlangıçta sadece boru hatları ile petrol taşımacılığı yapan BOTAŞ, ülkemizin artan enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla 1986 yılından itibaren doğal gazın ticareti ve taşımacılığı ile ilgili faaliyetlerine de başlamıştır.

Türkiye’yi doğal gaz ve petrol alanlarında bir enerji merkezi haline getiren BOTAŞ, ulusal ve uluslararası iş birliği fırsatlarını değerlendiren, dünyada saygın, bölgesinde lider ve sektöründe yönlendirici bir kuruluş olarak yerini almaktadır.

Ülkemizin doğal gaz sektöründeki öncü kuruluşu BOTAŞ’ın attığı adımlar ile enerji arz güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra son yıllarda devreye alınan doğal gaz depolama, FSRU, LNG yatırımları ile TANAP, TürkAkım gibi uluslararası projeler sayesinde bugün Türkiye, doğal gaz arzı konusunda hiçbir sıkıntı yaşamamaktadır.

2015 yılından beri 6 tesisinde TURPAK güvenli yakıt ikmal  sistemlerini kullanan BOTAŞ yeni  yatırım kararıyla 2020 yılının son çeyreğinde  Pompa otomasyonu ,Tank otomasyonu ve   taşıt tanıma teknolojsini 12 tesisinde faaliyete geçirmek için çalışmalarını başlattı.

Pandemi döneminin zorlu çalışma koşullarına rağmen Türkiye’nin değişik noktalarında bulunan dolum terminalleri ve ham petrol pompa istasyonlarından oluşan 6 tesise TURPAK pompa tank otomasyon sistemleri 2015 yılında devreye alınan 6 tesise de ilave  taşıt tanıma teknolojisi kurulumları başarıyla tamamlandı.

BOTAŞ filosundaki  400’e yakın  (binek  araç , iş makinası ve jenaratörler) araç yeni nesil kablosuz sistem NANO RFID taşıt tanıma  teknolojisiyle  ile sorunsuz olarak güvenli yakıt ikmali yapıyor.

Turpak Kamu ve Filo Satış Yöneticisi Cem Erdoğan BOTAŞ’ın akaryakıt takibi taleplerine %100 çözüm sağladıklarını belirterek Turpak Taşıt Tanıma teknolojilerinin bazı avantajlarını şu şekilde sıraladı; 

  • Taşıt bazında düzenli Akaryakıt Tüketim Raporları ile km, litre, tutar, dolum tarihi, yer ve saat bilgileri takip edilir. Takip edildiği sürece olası kaçakları engeller.
  • Taşıtınız pompa tarafından otomatik olarak algılanır. Dolum bilgileri otomatik olarak transfer edilir.
  • Her akaryakıt alımında (datapass/viu kullanılan araçlarda)  taşıtın kilometre bilgileri otomatik olarak okunur ve raporlanır.
  • Programlanmış yakıt cinsi dışında başka bir yakıt cinsinin dolumu engellenir. Böylece taşıtınıza hata sonucu yanlış yakıt konulamaz.
  • Tanımadığı taşıta yakıt vermez. Pompa tabancası taşıtın deposundan çıkarıldığında dolum işlemini otomatik olarak keser. Taşıt dışında başka bir yere dolum yapılamayacağı için akaryakıtın taşıtlarınızın deposuna girdiğinden emin olursunuz.
  • Bütün bilgiler el değmeden tam otomatik olarak aktarılır. Hiç bir sistem dışı müdahaleye izin vermez. Doğruluğundan emin olduğunuz bilgileri raporlar halinde size ulaştırır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ