Continental’den Yeni Ürün: Conti Eco Gen5

Continental’den Yeni Ürün: Conti Eco Gen5

Continental Lastikleri EMEA Bölgesi Filo Çözümleri Müdürü Tansu Işık, yeni ürünleri Conti Eco Gen5 hakkında detaylı bilgiler paylaştı.

Yeni Conti Eco Gen 5 lastik serisi, filo müşterilerinin çözüm portföyünün neresinde yer alıyor?

Bütünsel danışmanlık yaklaşımımız en düşük toplam sürüş maliyetlerine, yani LODC’ye odaklanıyor. Filo müşterilerimizi, lastikten kaynaklanan operasyonel maliyetlerini azaltmaları konusunda destekliyoruz. LODC; lastik, lastik servisi, dijitalleşme, veri analizi ve süreç optimizasyonu alanlarında tüm uzmanlığımızı bir araya getiriyor. Yeni Conti Eco Gen 5, dengeli yuvarlanma direnci ve ekstra çekiş gücüne sahip uzun ömürlü bir lastik. Bu yüzden ürün gamımızla tam uyum sağlayan LODC yaklaşımımız açısından da doğru bir seçim…

REKLAM ALANI

Conti Eco Gen 5, LODC danışmanlık konseptinin neresinde yer alıyor?

Yeni Conti Eco Gen 5, seleflerine kıyasla ciddi anlamda daha iyi bir karbon dengesi sunuyor. Aynı zamanda, lastikten kaynaklanan operasyon maliyetlerini daha da azaltmaya yardımcı oluyor. Sonuç olarak, LODC konsepti ile mükemmel uyum sağlıyor. Conti Eco Gen 5’i geliştirme aşamasında lastik mühendislerimiz, hem çevre hem de ekonomiyi göz önünde bulundurarak filo faaliyetlerinin mali, çevresel ve güvenlik boyutu arasında bir denge kurmayı hedeflediler.

LODC yönteminin en önemli kaldıraçları nelerdir?

LODC için en önemli kaldıraçlar; optimum lastik seçimi, yaşam döngüsü çözümlerinin tanıtımı, zamanında lastik kontrolleri ile veri odaklı servis yönetimi ve 7/24 arıza servisidir. Ayrıca, hizmet süresini en üst düzeye çıkarmak, lastik kilometresini ve yakıt verimliliğini artırmak, onarım ve bakım maliyetlerini azaltmak ve sipariş yönetimi ve faturalandırma süreçlerini optimize etmek için kullanılan dijital hizmetleri sayabiliriz. Temelde, komple bir yaşam döngüsü çözümü, lastiklerin potansiyelinden tam olarak faydalanılmasına yardımcı oluyor. Bizim açımızdan bu yaklaşım, dijital çözümler, karkas yönetimi ve lastik kullanımı sırasında veri şeffaflığı gibi araç ve hizmetleri içeriyor. Kullanım esnasında lastik basıncını izlemek ve lastik bakımını optimize etmek amacıyla dijital çözümler kullanabiliyoruz. Bu çözümler, lastik ömrünü uzatırken hizmet süresini artırarak yakıt tasarrufuna yardımcı oluyor.

Conti Eco Gen 5, filo operatörlerinin CO2 emisyonlarını azaltmalarına nasıl katkıda bulunuyor?

Conti Eco Gen 5’i geliştirme aşamasında, düşük yuvarlanma direnci ile yüksek kilometre performansı arasındaki etkileşimi harmonize etmeyi başardık. Bunun için, mühendislik çalışmalarımız yuvarlanma direncini kilometreden bağımsız bir şekilde iyileştirmeye odaklandı. Tüm lastik bileşenlerinde, örneğin karkas yapısında, sırt bölgesinde ve genel kontur ve sırt tasarımının geliştirilmesinde yeni teknolojiler kullanıldı. Sonuçta, lastik geliştirirken filoların CO2 dengesini iyileştirmenin en etkili yolu, düşük yuvarlanma direnci ve uzun bir lastik ömrüdür.

LODC ve filo verimliliği açısından lastik kaplaması ne kadar önemli?


Bütünsel LODC konseptinin bir parçası olarak, lastik seçerken sıcak kaplama ContiRe veya soğuk kaplama ContiTread lastikler gibi daima müşterinin kullanım profiline en uygun kaplama çözümünü dikkate alıyoruz. Mühendislik ekiplerimiz birbiriyle koordineli olarak yeni ve kaplama lastikler üzerinde çalışıyor. Bu açıdan sırt kaplaması, LODC yaklaşımımız ve tüm filonun sürdürülebilirliğini artırmak açısından önemli bir faktör haline geliyor.

Yeni Conti Eco Gen 5 kaplamaya uygun mudur?


Conti Eco Gen 5 lastiğinin geri dönüşüm seçeneğinden ödün vermeden yuvarlanma direnci ve dayanıklılık gibi kriterlerini iyileştirmek bizim açımızdan önemliydi. Yani bu Conti Eco Gen 5’in ve karkasının kaplamaya tamamen uygun olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle, lastik geliştirme aşamasında kaplanabilirlik özelliği de dikkate alındı.

Lastik maliyetleri bir filonun toplam maliyetlerinin ne kadarını oluşturur?

İlk bakışta lastikler, bir kamyonun toplam operasyon maliyetlerinin sadece yaklaşık yüzde 2’sini oluşturur gibi görünse de yakıt, bakım ve onarım maliyetleri, idari giderler ve yol geçiş ücretleri gibi toplam maliyetlerin ortalama yüzde 50’si üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu da lastikleri önemli bir maliyet tasarrufu aracı yaparken LODC konseptini filo müşterilerimiz için gerçek bir başarı faktörü haline getiriyor.

Filo müşterileriniz için genel pazar koşulları gelecekte nasıl şekillenecek?

Tahminde bulunmak her zaman zor olsa da maliyet baskılarının daha da artması muhtemel. Yakıt fiyatları öngörülebilir gelecekte yüksek seviyede kalmaya devam edecek, Avrupa genelinde fosil yakıtlara getirilen karbon vergisi ile bu durum daha da kötüleşecek. Ayrıca, genel enflasyon ve işgücü sıkıntısı müşterilerimize ek yük getirecek. Avrupa ve ulus genelinde yapılan düzenlemeler, filo operatörlerini sıfır emisyonlu araçlar veya döngüsel çözümler gibi sürdürülebilirlik alanında büyük yatırımlar yapmaya zorlayacak. Bu tür yatırımlar sayesinde işletmeler geçiş ücretlerinden ve kısıtlamalardan muaf olabilir, ayrıca teşviklerden yararlanabilirler. Dolayısıyla, işletme maliyetlerini azaltırken doğru lastik ve lastiklerin ötesinde etkili çözümleri seçerek sürdürülebilirliği artırmak yönünde güçlü bir ekonomik baskı mevcut.

Daha fazla içerik

  • Ticari araç lastiklerini kaplama yapmanın avantajları nelerdir?
  • İlk olarak sürdürülebilirlik avantajından bahsedebiliriz: Kaplama esnasında orijinal lastiğin yaklaşık yüzde 70’ini yeniden kullanabiliyoruz. Bu da hammadde, su ve enerji tasarrufu sağlar. Bir de işin maliyet boyutu var; kaplama yapılan lastikler, aynı derecede güvenlik ve hizmet ömrü sunan yeni lastiklerden daha hesaplıdır. İyi durumda olan Continental karkaslarının kullanıldığı kaplama çözümlerimiz, bir filonun lastik maliyetlerini yüzde 30 ila 40 oranında azaltabilir. Profesyonel olarak kaplama yapılan ikinci el bir lastik, yeni bir lastikle aynı performansı gösterir. Sloganımız şöyle: “Yeni gibi görünür, yeni gibi çalışır.” 

LODC yaklaşmında müşterinin rolü nedir?

İşbirliğini hedefleyen bir yaklaşımımız var, bu da her iki tarafta güven ve şeffaflığı gerektiriyor. Ürün ve hizmetlerimizi tam olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre uyarlıyoruz. Örneğin, filo müşterisi bize telemetri verilerini temin ediyor, biz de bu verilerden yola çıkarak maliyetleri azaltmaya yönelik önerilerde bulunuyoruz. Ardından bunları hedefe dönük olarak hayata geçiriyoruz. Böylece sadece tasarruf potansiyelini hesaplamakla kalmıyor, hizmet ortaklarımızdan oluşan ağımızla harekete geçerek somut sonuçlar elde ediyoruz.

LODC danışmanlık yaklaşımınız ne tür filo müşterilerini hedefliyor?

Genel olarak, olası tüm kullanım alanları ve konfigürasyonlar ile her büyüklükte filoya hitap ediyoruz. Perakende ortaklarımızla birlikte çalışarak her bir müşterinin bireysel profiline en uygun çözümü buluyoruz. EMEA bölgesinde faaliyet gösteren lastik satış ve servis ağımız ContiTrade, hizmet kalitesinin iyileştirilmesinde ve lastik yönetimi çözümlerimizin geliştirilmesinde kilit bir rol oynuyor. Ancak bundan, bağımsız ortaklarımızın (bayilerimizin) daha az önemli olduğu gibi bir anlam çıkaramayız. Aksine, ürünlerimizin son kullanıcıları için önemli bağlantılardır ve bu şekilde devam edecek.

Doğru lastik seçimi ne kadar önemlidir?

İyi bir yaşam döngüsü çözümü sayesinde lastiklerin potansiyelinden tam olarak faydalanılabilir. Dijital çözümler, karkas yönetimi ve lastik kullanımında şeffaflık da bu çözüme dâhildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ