FORD F-150’yi elektrik çarptı: FORD F-150 LİGHTNİNG

FORD F-150’yi elektrik çarptı: FORD F-150 LİGHTNİNG
  • Genel
  • 6 Temmuz 2021 17:07
  • A+
    A-

Geleceğin kamyonu F-150 Lightning, Ford’un şimdiye kadar ürettiği en akıllı, en yenilikçi kamyon. Anında torktan akıllı çekmeye, sorunsuz bağlantıdan yazılım güncellemelerine, normal kamyonlardan daha büyük dijital ekranıyla teknolojiyi yakından takip ediyor.

F-150 Lightning, önümüzdeki yıl Ford’un Detroit yakınlarındaki Deraborn’da bulunan çok katlı rogue kompleksinde sürdürülebilir üretim uygulamalarını kullanan yeni bir ileri teknoloji fabrikasında üretime başlayacak. Ford Motor Company yönetim kurulu başkanı Bill Ford,’’ F Serisi, 44 yıldır Amerika’nın en çok satan kamyonu ve müşteriler için güvenilir bir simge. Şimdi yeni nesli için ona evrim geçirtiyoruz.’’ ifadelerini ekledi. F-150 Lightning, şirketin elektrifikasyona öncülük etmek için 22 milyar doları aşan küresel elektrikli araç pazarının bir ayağını oluşturuyor. Son derece sessiz ve sorunsuz olan model, içten yanmalı motora sahip F-150’ler ile de aynı başlangıç fiyatına sahip.

Ford ayrıca araçlarına yeni özellikler yüklemek, iyileştirmeler yapmak ve bayiye gitmeden sorunları çözmek amacıyla ‘FordPower-Up’ adını verdikleri kablosuz yazılım güncellemelerini dağıtacak. Ve tüm bunlar bütün Amerika geneline dağılmış halka açık şarj ağı ile destekleniyor olacak.

REKLAM ALANI

F-150 Lightning, dört tekerlekten çekiş sistemi ve sahip olduğu 563 beygir gücü ve 1.051 nm tork ile 0-100km/s hızlanmasını yaklaşık 4.5 saniyede tamamlayan ve 480 kilometre menzile ulaşabilen araç 910 kilogramlık bir yükleme kapasitesi ve 4536 kilograma kadar römork çekebiliyor.

Mevcut Ford Co-Pilot360™  teknolojisinin bir parçası olarak sunulan BlueCruise, ABD ve Kanada genelindeki otobanlarda gerçek eller serbest sürüşe izin verir.Ayrıca F serisinde bulunan ‘Phone As A Key’ seçeneği, sunulan diğer özelliklerden biridir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar telefonlarını cebinden çıkarmadan ve anahtarı kullanmadan kapı kilitlerini açıp kapatabiliyor. Lariat ve Platinum serilerinde sunulan 15.5 inçlik halk arasında tesla ekran olarak adlandırılan dikey olarak konumlandırılmış SYNC 4A serisi dokunmatik devasa ekranıyla birlikte Apple CarPlay™, AndroidAuto™, Amazon Alexa™ ve SYNC® AppLink uygulamalarını kablosuz olarak kullanma fırsatını sunuyor.

Elektrikli otomobillerin önemli bir avantajı, büyük içten yanmalı motorları ortadan kalktığı için, kaput altındaki alanın depolama amaçlı bir ön bagaj olarak kullanılabilmesi oluyor. Tabii ön bagaj sunan hiçbir elektrikli otomobil, F-150 Lightning’in ön bagajı kadar devasa bir ön bagaj sunmuyor. Çünkü F-150 Lightning, 400 litrelik hacme ve 180 kg yükleme kapasitesine sahip bir ön bagaj sunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ