OKT TRAILER FARKINDALIK ÇALIŞMALARI İLE FARK YARATMAYA DEVAM EDİYOR

OKT TRAILER FARKINDALIK ÇALIŞMALARI İLE FARK YARATMAYA DEVAM EDİYOR
  • Genel
  • 11 Mayıs 2023 16:27

Çalışanlarının iş kazalarına karşı hassasiyetinin arttırılması, İş Sağlığı ve Güvenliği konularında bireysel bilincin ötesinde toplumsal farkındalık sağlanarak sadece iş yerinde değil, yaşamın her anında alınması gereken tedbirleri hatırlatmak ve sıfır iş kazası ile hayata değer katmayı sosyal sorumluluk bilinci ile ele alan OKT Trailer; bu yıl üçüncü kez İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası ve Bahar Şenliği kapsamında; “Sıfıra değer katmak için farkındayız. Güven’le Sevgi noktasındayız!” dedi.

İSG EĞİTİMLERİ VE FARKINDALIK ÇALIŞMALARI İLE ETKİNLİKLERLE DOLU BİR HAFTA

Geleneksel olarak mayıs ayının ilk haftasında kutlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Bahar Şenlikleri Haftasında konuyla ilgili hassasiyetini sürdürülebilir çalışmaları ile devam ettiren OKT Trailer, farkındalık çalışmalarına her geçen gün yenisini ekleyerek çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği hususlarında sürekli güncel kalmalarını amaçlıyor. Yangın tatbikatı ile başlayan haftada İSG Gündem programı ile OKT Grup şirketleri çalışanları İSG Kurulunun yıllık planlamaları, hedefleri ve şirketin bu süreçte yıl boyunca gerçekleştireceği çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Etkinliğin 2. Gününde in house fitness eğitimi ile çalışanlar ağırlık kaldırma, eğilme vb. ani hareketlerde doğru duruş teknikleri, günlük egzersiz programları, dik duruş ve çalışma ortamında karışılabilecek durumlarda vücudumuzu doğru kullanma sürecinde uygulamalı teknikler aktarıldı. Etkinliğin 3. gününde ise oldukça eğlenceli uyarı işaretlerinin akılda kalıcılığını arttıracak İSG Kelime Avcısı yarışması ile İSG uyarı levhalarını doğru kombinasyonda sıraya dizme ile ilgili kıyasıya mücadeleler yaşandı. Hafta içi etkinliklerinin son gününde ise geniş çaplı tatbikat programı ile gerçeği aratmayan sahneler yaşandı. Olası bir afet veya iş kazası durumunda acil durum ekiplerinin alacağı aksiyonlar tatbik edildi. Aydın Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, UMKE Aydın İl Müdürlüğü, Türk Kızılay’ı Aydın İl Başkanlığı ve 112 Acil Servis ekiplerinin katılımı ile gerçekleştirilen tatbikatta, aynı anda eş zamanlı yaşanan olaylar senaryo kapsamında ele alınarak en doğru müdahalenin yapılması için olası vaka durumları tatbik edildi. Hafta boyunca acil durum ekiplerinin eğitimlerini almaları ve yine tüm OKT Grup Şirketleri çalışanlarının eğitim sınıflarında İSG ile ilgili konularda gerekli eğitimleri almaları sağlandı.  

“GÜVEN” VE “SEVGİ” TÜM HAFTA BOYUNCA ETKİNLİKLERE EŞLİK ETTİ

2021 yılında yeniden yapılandırılan OKT Trailer İSG Kurulu’nun çalışmaları kapsamında fabrika sahası içerisindeki sağlık ve güvenlik tedbirlerinin arttırılması, konuyla ilgili farkındalık projeleri üretilmesi, İSG çalışmalarının sadece fabrika sahası içerisinde değil çalışanlarının ailelerinin ve çevrelerine de dokunabilmeyi amaçlanarak ortaya çıkan Güven ve Sevgi isimli iki çocuk karakter OKT Trailer iş sağlığı ve güvenliği temsilcisi olarak şirketin her yerinde farkındalık çalışmalarında yer alamaya ve firmanın İSG temsilcileri olmaya devam ediyorlar. Hafta kapsamında rol model alan Güven ve Sevgi karakterleri fabrika üretim sahası içerisinde dolaşarak çeşitli uyarı ve önerilerde bulundular. Üretim sahasının yanında ofisleri de gezen Güven ve Sevgi çalışanların masa başında yapabileceği günlük aktiviteleri hatırlattılar. Güven’le Sevgi’yi görünce kendi çocuğunu veya ailesini aklına getirerek kurallara uyma ve geri bildirimde bulunma konularında daha hassas davranılacağı düşünülen proje kapsamında rol model çocuklar, çalışanlarda akılda kalıcı etki bırakacak ve daha dikkatli olmalarını sağlayacak türlü uygulamalı eğitim ve pratik bilgileri çalışanlara aktardılar.

BAHAR ŞENLİĞİ İLE DOYASIYA EĞLENCE

OKT Trailer fabrika sahasında şenlik için hazırlanan özel alanda hafta boyunca eğitimler, yarışmalar ve deneyimler ile bilgi ve tecrübelerini arttıran OKT çalışanları organizasyonun son gününde Akarsu Park Kış Bahçesinde gerçekleştirilen Bahar Şenliği ile eğlenerek, haftayı doyasıya eğlenceli, moral ve motivasyon ile tamamladılar. Eğlence dolu gecede çalışanların katılımı ile renkli dakikaların yaşandığı OKT Show programında zengin içeriklere yer verilirken, ödül töreni ile hafta içerisinde gerçekleştirilen yarışmaların ve futbol turnuvasının kazananları ödüllerini teslim aldı. Gönüllü şirket çalışanlarının katılım sağladığı “OKT Tiyatro Topluluğu” ve “OKT Halk Oyunları Topluluğu” ile Bahar Şenliğinde çalışanlar bu yıl ilk kez kendi çalışmaları ile sahne alarak unutulmaz performanslar sergilediler. İSG konulu tiyatro kapsamında trajikomik şirkete özel yazılan senaryoyu canlandıran çalışanlar iş kazalarının kaderciliğe bağlanmaması gerektiğini vurgulayan “Kader Kısmet Çıkmazı” tiyatro oyunu ile geceye haftanın anlam ve önemine uygun farkındalık kazandırdılar.  Zengin içeriklerle dolu programda 14 kişilik OKT gönüllü çalışanının aylar süren provaları sonucunda sergiledikleri halk oyunları gösterisi ile geceye renk kattılar. Şenliğin ilerleyen saatlerinde DJ Burak Aydın’ın sahne performansı ile çalışanlar doyasıya eğlence yaşadılar.

Bir hafta boyunca yapılan çeşitlik etkinlikler ve farkındalık çalışmaları ile İSG çalışmalarında örnek marka olan OKT Trailer, çalışanlarının sosyal sorumluluk projelerine bakış açısını geliştirirken İSG çalışmalarında daha bilinçli ve dikkatli olmalarını, aynı zamanda keyifli ve eğlenceli saatler geçirerek yaza motivasyon ile girmelerini amaçlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ