113 MİLYON EURO YATIRIM YAPACAK

113 MİLYON EURO YATIRIM YAPACAK

Mercedes-Benz Türk Aksaray kamyon fabrikası 113 milyon Euro’luk yeni bir yatırımla kapasitesini ikiye, çalışan sayısını da bin 800’den, 3 bin kişiye çıkaracak

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon 3

Mercedes- Benz Türk’ün 1986 yılından bu yana Aksaray’da üretim yapan, geçen yıl kapasitesinin üzerine çıkıp, kendi rekorunu kırarak 19 bin 688 araç kamyon ve çekici üreten kamyon fabrikası 2018 yılına kadar tamamlanacak 113 milyon Euro’luk bir yatırımla kapasitesini ikiye katlayacak. Fabrikanın 17 bin adet olan kapasitesi, iki yıl içinde 34 bin adete ulaşacak. Fabrikadaki bu genişleme yatırımıyla elde edilecek üretim artışının tamamen ihraca yönelik olacağı belirtildi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Mercedes’in Benz’in Ar-Ge faaliyetlerine çok büyük önem verdiğini, firmanın dünya genelinde yaptığı yıllık Ar-Ge harcamasının 6 milyar dolar civarında olduğunu biliyoruz” diyerek “Mercedes-Benz’in üretimi artıran yeni yatırımlarından büyük memnuniyet duyuyoruz. Bununla birlikte, Mercedes-Benz’den Türkiye’de sürdürdüğü Ar-ge ve tasarım faaliyetlerini de artırmasını bekliyoruz” dedi.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon7

Mercedes-Benz Türk Finansman ve Denetim Direktörü Stefan Baasner, bu yeni yatırımla fabrikanın ihracatına ciddi bir ivme kazandıracaklarını inandığını söyleyerek, “2011 – 2015 yılları arasındaki yatırımımız henüz tamamlanmışken, 2016 – 2018 yıllarını kapsayacak yatırım programımızı açıklamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yeni yatırımın da sonunda Mercedes-Benz Türk olarak Aksaray iline yapmış olduğumuz toplam yatırım miktarı 470 milyon Euro’ya ulaşmış olacak” dedi.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon5

Çalışan Sayısı 3 Bine Çıkacak

Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikası Direktörü Prof. Dr. Frank Lehmann ise tamamen ihracata yönelik olarak gerçekleştirilen kapasite artışının aynı zamanda bölge insanına katkı anlamına gelen, çalışan sayısını da bin 200 kişi artırarak, 3 bin kişiye çıkaracak olmasına dikkat çekti.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon6

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ