Ağır Ticari Araç pazarının nabzını tutan dernekler, sektörün gelişimi için güçlerini birleştiriyor

Ağır Ticari Araç pazarının nabzını tutan dernekler, sektörün gelişimi için güçlerini birleştiriyor
  • Genel
  • 14 Ocak 2020 17:16
  • A+
    A-

Türkiye ekonomisinin taşıyıcı gücü, TAİD, TREDER ve ARÜSDER’in işbirliğiyle bir araya geliyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Agir-Vasita-Zirvesi_Gorsel-1.jpg

Çekici, kamyon, treyler ve üstyapı sektörünü kapsayan Ağır Vasıta Zirvesi, 11 Şubat 2020 tarihinde kamu ve özel sektörü bir araya getiren eşsiz bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Pazarın önde gelen paydaşları, sektör sorunlarının konuşulacağı ve yeni stratejilerin belirleneceği Zirve’de buluşacak.

Türkiye ağır vasıta sektörü, üretim hacmiyle Avrupa’nın ikinci büyük üreticisi konumunda. 50 bin adet kamyon, 100 bin adet treyler üretim kapasitesine sahip ağır vasıta sektörü, iç pazarda son 5 yıldır yaşanan daralma ile birlikte potansiyelinin çok gerisinde kaldı. Yurtiçinde 35 bin adet olan kamyon-çekici pazarı 7 bin adetlere, 25 bin adetlik treyler pazarı, 10 bin adetlere gerilemiş durumda. Ağır vasıta üreticileri, kapasite yatırımlarını 30 bin adetlik pazara göre planladıkları için ciddi sorunlar yaşıyor.

REKLAM ALANI
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Agir-Vasita-Zirvesi_Gorsel-2.jpg

Bu durum ana sanayi, yan sanayi, distribütör, yetkili bayiler ve servis noktaları başta olmak üzere 150 binin üzerinde istihdamı bulunan sektörü tehlikeye düşürüyor. 65.000 kişiye çeşitli vesilelerle istihdam olanağı yaratan, dünyanın 145 ülkesine ihracat yapan, sürekli olarak teknoloji ve inovasyona dayalı yatırımlar yapan üst yapı ve ekipman sektörü de yaşanan daralmadan payını alıyor. Araç-treyler-üst yapı ayrılmaz bir bütün olduğundan birlikten doğan güç ile Zirve’de çözümler de birlikte aranacak ve ülke ekonomisine katkının arttırılmasına odaklanılacak.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı TREDER-Baskani-Yalcin-senturk_TAiD-Baskani-ilhami-Eksin_ARuSDER-Baskani-Burhan-Firat.jpeg

Teşvik bekleniyor

TAİD Ağır Ticari Araçlar Derneği Başkanı İlhami Eksin, ağır vasıta pazarının öncelikli beklentilerini şöyle açıkladı: “Sektör öncelikli olarak hurda teşviki, vergi teşviki ve finansman koşullarının iyileştirilmesini bekliyor. Emisyon sınıfı ve alternatif yakıt avantajlarının uygulanması ile yeni araç alımları özendirilebilir.

Geçtiğimiz yıl mevcut aracını 2 yıl içerisinde satmayı taahhüt eden ağır vasıta ruhsat sahipleri, yeni araç alımında yüzde 4 ÖTV teşvikinden yararlanıyordu. Bu teşvik, pazara az da olsa bir ivme kazandırmıştı. Ayrıca yüklerin taşımasında çekiciler kadar öneme sahip olan treyler için de hurda teşviki uygulanması beklentiler arasında yer alıyor. Teknolojinin gelişmesi ile araçlardan alınabilecek anlık verinin işlenerek lojistik sektörünün sürdürülebilir verimlilik ve dolayısıyla rekabet üstünlüğü elde etmelerini istiyoruz. Konu ile ilgili teknik ve idari düzenlemelerde katkı sağlamak için çalışmalarda bulunacağız. Zirvemiz, sektör paydaşlarını bir araya getirecek ve ortak çözümler ile ağır vasıtaların tekerleklerini yeniden döndüreceğiz.”

Yatırımlar kaldığı yerden devam eder

TREDER Treyler Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Şentürk, “Avrupa’nın en büyük ikinci üretim kapasitesine sahip ülkesiyiz. Hedefimiz liderlik. Orta vadede 1 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var.  Bu hedefe yerli ve yabancı yatırımlar sayesinde ulaşacağız. Yatırımcılar, güçlü, sürdürülebilir ve büyük potansiyeli olan pazara yatırım yapar. Bu üçlü sac ayağını kamu ve özel sektör birlikte oluşturarak, kaldığımız yerden yatırımlara devam edebiliriz.” şeklinde konuştu.

“Dünya Markası” olabilecek firmalarımız var

ARÜSDER Araç ve Araç Üstü Ekipman ve İş Makinaları Üreticileri Birliği Derneği  Başkanı  Burhan Fırat, zirve ile ilgili yaptığı açıklamada; “Yaklaşık 3 milyar dolarlık bir pazara sahip, kendi öz sermayelerine dayalı yatırımları ile iç pazarda kamuya, yurt dışında da dünyanın 145 ülkesine üst yapı-ekipman üreten sektörümüzün her yıl ihracat rekorları kırmasından dolayı gururluyuz. 2018 yılı itibarı ile cari açığımıza artı yönde 700 milyon dolar katkı sağlamış durumdayız. Bu yıl çok daha fazlasını gerçekleştireceğimiz ortada.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ