AKO Grup, Cirosunu Yüzde 150 Artırdı

AKO Grup, Cirosunu Yüzde 150 Artırdı
  • Genel
  • 13 Ağustos 2021 14:11
  • A+
    A-

Türkiye’nin yerli sermayeli sanayi gücü AKO Grup, bünyesinde faaliyet gösteren PETLAS, AKO Akü, Ako Jant ve AKO Lastik Kaplama şirketlerine yaptığı düzenli yatırımların meyvesini, güçlü ciro artışıyla topluyor. 2020 yılında toplam cirosu yüzde 150 artışla 4 milyar TL düzeyine ulaşan AKO Grup, ciro artışında Türkiye genelinde ilk üç sırada yer aldı. AKO Grup, bünyesinde yer alan şirketlerde bugüne dek 800 milyon USD düzeyinde yatırım gerçekleştirdi.

Türkiye’nin yerli sermayeli sanayi gücü AKO Grup, bünyesinde yer alan gösteren PETLAS, AKO Akü, Ako Jant ve AKO Lastik Kaplama şirketlerinde bugüne dek gerçekleştirdiği 800 milyon USD düzeyindeki yatırımın meyvesini, güçlü ciro artışı ile topluyor.

Capital 500 araştırmasına göre, AKO Grup’un toplam cirosu, 2020 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 150 artış gösterdi ve 4 milyar TL düzeyine ulaştı. AKO Grup, ciro artışına göre yapılan sıralamada da Türkiye genelinde ilk üçte yer aldı.

REKLAM ALANI

AKO Grup’un amiral gemisi, Türkiye lastik sektörünün yüzde 100 yerli markası PETLAS, “dünyanın en geniş kapsamlı marka değeri veritabanı” olarak tanımlanan Brand Finance’nin Türkiye’nin en değerli ve en güçlü markaları 2021 raporunda, yerini 11 sıra yukarı taşıdı ve 59. sırada yer aldı. PETLAS, İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” sıralamasında, 82. sıraya yükselmesinin ardından, küresel sağlık krizinin tüm dünyada marka performanslarını olumsuz etkilediği bir dönemde, marka değerini de yükseltme başarısı gösterdi. PETLAS, lastik sektöründe sıralamadaki yerini en fazla yükselten marka oldu.

AKO Grup’un temel önceliğinin, organizasyonel ve endüstriyel yatırımlar ve marka yatırımlarıyla ülke ekonomisine sürdürülebilir katkı sağlamak olduğunu ifade eden AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi Safa Özcan, “2005 yılında devraldığımız, yerli sermaye, yerli Ar-Ge ve mühendislik, yerli üretim gücü ile Türkiye’nin lastik markası kimliğini gururla taşıyan PETLAS bünyesinde bugüne dek 700 milyon USD üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu rakama grubumuz bünyesinde yer alan diğer sanayi şirketlerimize yapılan yatırımlar da eklendiğinde, AKO Grup yatırımlarının toplamı 800 milyon USD düzeyine geliyor. Şirketlerimizin yüksek rekabet gücü, başarılı iş sonuçlarına ve güçlü ciro büyümesine yansıyor. Ciro artışını, düzenli yatırımlarla yeniden sanayi gücümüze kanalize ediyoruz. Ülkemiz ekonomisine katkılarımızı, artırarak sürdürme azmindeyiz” dedi.

AKO Grup şirketlerinden AKO Jant bünyesinde, üretim kapasitesini ikiye katlayacak 5 milyon USD düzeyindeki yatırım programı bu yılın Mart ayında tamamlandı. AKO Jant, 2021 yılının ilk altı ayında cirosunu, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 100 oranında artırıp 20 milyon USD düzeyinde gerçekleştirdi.

Bir diğer AKO Grup şirketi AKO Akü, 2020 yılında elde ettiği yüzde 60’lık büyüme performansını 2021 yılında da devam ettirip, cirosunu 50 milyon USD seviyesinin üzerine çıkarmayı hedefliyor. Öte yandan AKO Grup, çevreye saygılı temiz enerji prensibiyle üretim tesislerini Güneş Enerji Santralleri (GES) ile donatıyor. AKO Grup, tüm sanayi şirketlerinde 35 milyon dolarlık yatırımla 2 yıl içinde tüm üretim tesislerinde toplam enerji tüketiminin dörtte birini güneş enerjisinden elde etmeyi planlıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ