DAHA KÜÇÜK DAHA EKONOMİK

DAHA KÜÇÜK DAHA EKONOMİK

Alman otomotiv devlerinden olan Mercedes-Benz, ilk olarak 1996 yılında üretimine başladığı Vito için gaza bastı. İspanya ve Çin’de üretimi gerçekleştirilen Vito 1.6 litrelik dizel seçeneğiyle konuğumuz oldu

Hafif ticari araç segmentinde yer alan panelvan ve van karoser seçeneğiyle Vito modeli artık otomobil sıfatına büründü. Özellikle İstanbul’da köprü geçişlerinde büyük kolaylık sağlayacak olan model, sürücülerine keyifli yolculuklar sunuyor. Vito’nun ilk nesli 1996 yılından 2003 yılına dek sürerken, bu nesilde benzinli ünite 120 beygir güç ve dizel ünitelerde 122 ve 140 beygir güç üretebiliyordu. Vito modeli ikinci neslini ise 2003 yılından sonra başlayarak piyasaya sunulmuş ve günümüze dek gelmiştir. Bu nesilde de yeni teknolojiler sayesinde daha verimli dizel motorların geliştirilmesiyle birlikte 3 adet dizel motor yer almış. Bu motorlar 111-114 ve 116 BlueTec olarak adlandırılmıştır. Vito modelinin ikinci neslinde yer alan motorlar Euro3 ve Euro4 emisyon standartlarına uyumlu olarak üretilmiş ve en katı emisyon standardının uygulandığı İngiltere’nin Londra kentinde bile sorunsuzca piyasaya sürülebilmiştir. Bu kadar tarihi bilgiden sonra aracın dış tasarımına bakacak olursak daha fazla yere doğru uzanan kaput araca sportif bir hava katmış. Belirgin çizgilerin yer aldığı, ön kaput bir önceki karoser yapısına göre daha kaslı olmuş. Geniş far grupları bir üst modelde LED destekli sunulurken bizde yer alan test aracında normal sarı farlar tercih edilmiş. Artık daha büyük bir alan kapsayan far blokları, daha geniş bir ızgara ile sunuluyor. Tamamen sadelikten yana olan tasarım anlayışı Vito’da, tam bir makam aracı tadını veriyor. Dikiz aynaları araçla o kadar uyumlu büyüklükte olmuş ki göze batmıyor.

Mercedes Vito test6

Sade tasarım

Aracın iç kısmına ilk adım attığınızda ön kısım üç kişiyi rahatlıkla kavrıyor ve yolculuklar keyifli oluyor. Ön paneldeki sadelik radyonun aracın tam göbeğine konumlandırılmış olması şık bir vuruş olmuş. Sadece dikkatimizi çeken bu denli bir aracın içerisinde biz dokunmatik çok fonksiyonlu bir ekran beklerken sadece radyonun olması yada bir geri görüş kamerasının olmaması bize göre bir eksiklik. Aracın arka kısmına geçildiğinde ise 3 er karşılıklı koltuklu 6 kişilik bir bölümle karşılaşıyorsunuz. Tavanın neredeyse tamamının açılıyor olması çok keyifli bir yolculuk sunuyorken sadece iki koltuğun başında bulunan kol koymak için kollukların olması diğerlerinde neden yok sorusunu aklımıza getiriyor. Arkada yan camlar üç parmak genişliğinde açılma özelliğine sahip ve aracın içerisini havalandırmak gerektiğinde çok işe yarıyor. Araçtaki en güzel özellik ise her şeyin en sade şekilde konumlandırılmış olması. Araçtaki deri koltukların yerini kumaş döşemeler kapmış.

Mercedes Vito test10

1.6 litrelik dizel

Motor ünitelerinin hacimleri ise 1.6 ve 2.1 litre olarak seçim imkanı sunulmuş. Dizel seçeneğinde 114, 136 ve 163 beygirlik güç seçeneklerini sunan Vito, yakıt tüketimi konusunda artık daha verimli. Dizel yakıt seçeneği, daha az yakıt tüketmesinden dolayı Vito modelinin günümüze dek gelmesinde en etken rol oynamış ve en çok tercih edilen motorları da dizel üniteler olmuştur. Bize konuk olan 111 BlueTEC modelinde 1.6 litrelik dizel bir ünite görev yapıyor. Bu motor 3800d/d’dan itibaren 114 beygir güç üreten motor, 1500d/d’dan itibaren 270 Nm’lik tork değeri sunuyor. Alt devirlerde çok tepkili olmayan araç üst devirlerde daha başarılı. 6 ileri manuel vites ile sunulan araç 0’dan 100 kilometre hıza 15,1 saniyede ulaşıyor. Yakıt türü olarak dizel mazotun kullanıldığı araç 75 litrelik depoya sahip ve galiba izlenimlerimiz doğrultusunda bu araç mazotu kokluyor desek yerinde olur.

Mercedes Vito test3

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ