GELECEK SADECE TİCARET DEĞİL

GELECEK SADECE TİCARET DEĞİL
  • Genel
  • 7 Eylül 2016 13:40

Ford Otosan, 2015 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün açıklamasında; “Geleceğimizi şekillendirirken attığımız adımları, sadece ticari ve finansal boyutlarıyla değil aynı zamanda çevresel, hukuki, ekonomik, sosyal ve etik boyutlarıyla da değerlendiriyoruz” dedi.

Ford Otosan, Global Reporting Initiative (GRI) tarafından yayınlanan G4 Raporlama Rehberi İlkeleri doğrultusunda hazırladığı 2015 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nu “Sürdürülebilir Çevre, Sürdürülebilir Toplum” başlığıyla yayınladı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Bu hedefe ulaşmanın ilk şartının üstün bir iş etiği anlayışı ve paydaş katılımına dayalı; şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir yönetim anlayışının takip edilmesi olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle neyi başardığımız kadar, bunu nasıl gerçekleştirdiğimiz de önemlidir. İklim değişikliğiyle mücadele stratejimizin temel hedeflerinden biri de; yakıt verimli ve düşük emisyon düzeyli, yüksek emniyet normlarına sahip ve ‘akıllı’ şehirlerin sokaklarında yerini alabilecek araçlar üretmek. Yıl içinde bu hedef doğrultusunda yeni teknolojiler geliştirirken Ar-Ge kapasitemizi de belirgin düzeyde artırdık” dedi.

Çevreci modeller

Otosan, üretim kapasitesindeki artışın faydaları ve verimlilik çalışmalarının sonucu olarak 2014 yılında 7,09 GJ/araç olan üretilen araç başına enerji tüketimini 6,16 GJ/araç düzeyine indirdi. Aynı şekilde emisyon düzeyini 0,710 Ton CO2/araç düzeyinden 0,570 Ton CO2/araca, su tüketimini 3,75 m3/araç düzeyinden 3,146 m3/araç düzeyine düşürmeyi başardı. Yıl içinde gerçekleştirdiği enerji verimliliği projeleri ile 83.627 GJ enerji tasarrufu yaparak 4.723 Ton CO2 sera gazı emisyonunu da engelledi.

En fazla kadın istihdamı

Ford Otosan, 2015’te sektörünün en büyük istihdam rakamlarına ulaşarak, çalışan sayısını %9,4 artışla 10.676’ya çıkardı. Sektörünün en fazla kadın istihdamını sağladı; toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları ve kadın istihdamının desteklenmesi hedefleri doğrultusunda, kadın çalışan sayısını %33,8 artırdı. Dev bir sanayi tesisi olarak, süreç tasarımında gerçekleştirdiği yeniliklerle engelli istihdamını kolaylaştıran Ford Otosan, çalışma ortamının engelli istihdamına uygun hale getirilmesine yönelik uygulamalarına raporlama döneminde de devam etti. 2015 yılı itibariyle, Ford Otosan tesislerinde 21’i kadın 270’i erkek olmak üzere toplam 291 engelli çalışan bulunuyor. Bu çalışanların 283’ü üretim çalışanı, 8’i ise ofis çalışanıolarak görev yapıyor.

‘Bal arıları mühendis oluyor’

Ford Otosan’ın yıl içerisinde gerçekleştirilen sosyal sorumluluk çalışmalarının önemli bir bölümünü, toplumun geniş kesimlerinde ama öncelikle otomotiv sektöründe kadın emeğinin desteklenmesi projeleri oluşturdu. Koç Topluluğu’nun “Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” projesi kapsamında, “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projesini başlattı. Proje ile hedef; 81 ilde, en az 81 okulda kız öğrencilere, ailelerine ve öğretmenlere mühendislik mesleğinin tanıtılıp, meslek seçiminde toplumsal cinsiyet kalıplarından kaynaklanan önyargıları yıkmak ve daha fazla kadın mühendisi sanayiye kazandırmak.
FORD_raporu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ