Her yola uygun ama gözü arazide

Her yola uygun ama gözü arazide

Her yol koşulunda soluksuz ilerlemek için ortaya çıkan Ford Raptor, yeni yüzü ve konforuyla dikkat çekiyor. Hem yol hem de arazi koşullarında kullanıma uygun olan model, kesintisiz gücü de beraberinde getiriyor. Konfor odaklı tasarıma sahip olan model Marmara turunda da bize eşilik etti.

SUV segmentine artan talep, yerden yüksek araçları yeniden gündeme getirirken, pick-up modelleri de bu değişimden payını alıyor. Birçok üretici yeni nesil araçlarda konforu önplana alırken, güçten de ödün vermiyor. Ford’u pick-up segmentinde temsil eden Ranger, SUV ile ticari araç kavramını bir araya getiriyor. Raptor versiyonuyla daha güçlü bir motor ve gövde kitiyle buluşan araç, yoldan çıkmaya oldukça istekli bir görünüm çiziyor. Bizim de konuğumuz olan Raptor ile Marmara Bölgesi’nde kısa bir gezintiye çıktık. Sınıfında kendisine ayrıca bir yer edinen yeni Raptor, hem yol hem de arazi koşulları için üretilmiş bir pick-up.

OTOBAN SÜRÜŞLERİ İÇİN İDEAL

Otoban sürüşlerinden bir pick-up gibi tepki vermeyen Raptor oldukça konforlu. Test aracımızda bulunan off-road lastikleri konforu bir tık aşağı çekse de genel anlamda keyifli sürüşler vadediyor. Tasarım ve sürüş özellikleri özel bir pick-up içinde olduğumuzu fazlasıyla belli etti. Ford Ranger Raptor modeli bu yıl ilk defa sunulan özel bir araç oldu. Ford’un efsane kamyoneti F-150 Raptor üzerinde şekillenen araç, arazi ayrımı da yapmıyor. Ranger Raptor’un yapısı, diğer pick-up araçların henüz cesaret bile edemediği, dünyanın en sarp ve en engebeli arazilerinin üstesinden kolaylıkla gelebilme özelliğine sahip.

850 MM’LİK SUDAN GEÇME KAPASİTESİ

283 mm yerden yüksekliğiyle, herhangi bir arazi engeli ile aranızda oldukça önemli bir mesafe aralığı sağlıyor. 32,50 yaklaşma açısı, 240 rampa açısı ile zorlu eğimlerin altını üstüne getirirken, sınıfının lideri 850 mm’lik sudan geçme yüksekliğiyle de nehirleri aşmayı, çok kolaymış gibi gösteriyor. Aracın, süspansiyon sistemi de en zorlu araziler için tasarlandı. Performans tipi 2,5” Fox Racing tipi süspansiyon Ranger modeline kıyasla tekerleklere yüzde 30 daha fazla hareket imkanı tanıyor. Standart olarak sunulan yüksek teknolojili arazi tipi lastikler, net sırt deseninin yanı sıra, daha uzun ömürlü diş derinliği ve fabrika çıkış standart lastiklere kıyasla yüzde 20 daha dayanıklı yan duvarlara sahip.

İÇ MEKAN LÜKS TASARLANMIŞ

Ranger Raptor’un iç mekanı içinde oldukça zaman harcanmış. Lüks segmente göz kırpar araçta, sürücü koltuğu ve yolcu koltuğu özel olarak tasarlanmış. Geniş ekranlı gösterge paneli ve direksiyonun arkasına yerleştirilmiş vites kulakçıkları öne çıkan özelliklerden. 8 inç multimedya ekranı DAB ses sistemi, uydu navigasyon teknolojisiyle entege halinde. Ranger Raptor’un sesle kontrol edilebilen SYNC® 3 sistemi, bağlantıda kalmayı veyolbulmayı sağlıyor. Benzersiz bir açılış ekranına sahip 8” dokunmatik gösterge, kaydırma ve yakınlaştırma-uzaklaştırma işlevlerini destekliyor. Arka koltuklarda da diz ve baş mesafesi yeterli. Uygun kullanım alanlarına sahip olan araçta bolca saklama gözüne de yer veriliyor.

9 FARKLI SÜRÜŞ MODU VAR

Ford Raptor, off-road performansı isteyenler için çok iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Araçta baja, spor, çim, çakıl, kar, çamur, kum, kaya ve normal olmak üzere 9 farklı yol seçeneği var. Ford mühendisleri, Ranger Raptor’ı en sıkı Ford performans standartlarını karşılayacak şekilde tasarlamış. En ileri teknolojili arazi yönetim sistemi, araziyi fethetmek için gösterge paneline dokunmak yetiyor.

BAJA: Her yıl Baja California Yarımadası’nda, dünyanın en zor pistlerinden biri olarak kabul edilen Meksika off-road motor sporları yarışı Baja için yapılan özel sürüş modudur. Yüksek hızlı arazi sürüşü için idealdir. Bu sürüş modu, araç 4H moduna aldığında elektronik kontrolü kilitlenme özelliğine sahip diferansiyeli devreye sokmanızı sağlar ve gaz kontrolü ile daha iyi tepkiler vererek tork aktarımına daha iyi cevap verir.

SPOR: Spor modu gaz tepkisini artırır, daha hızlı vites değiştirmenin yanı sıra, daha sportif bir direksiyon hissi sağlar. Şanzıman aynı zamanda vitesleri daha uzun tutar ve aracınızın daha iyi hızlanmasına yardımcı olur.

ÇİM, ÇAKIL, KAR: Zorlu arazi koşullarındaki sürüşler için idealdir. Bu sürüş modu, araç 4H moduna aldığında elektronik kontrolü kilitlenme özelliğine sahip diferansiyeli devreye sokmanızı sağlar ve gaz tepkisini en düşük seviyeye çekerek kaygan yüzeyler için optimum sürüş keyfi sağlar.

ÇAMUR VE KUM: Çamurlu ve kumlu yol koşullarındaki sürüşler için idealdir. Bu sürüş modu, araç 4H moduna aldığında elektronik kontrolü kilitlenme özelliğine sahip diferansiyeli devreye sokmanızı sağlar ve konforlu bir direksyon hissi verir.

KAYA: Optimum kaya tırmanışı için idealdir. Kaya modu, aracınızı daha fazla kontrol edebilmeniz için gaz ve şanzıman tepkisini optimize eder.

NORMAL: Günlük (asfalt) kullanım için ideal sürüş modudur.

213 BEYGİR GÜCÜNDE

Araçta görev yapan 2.0 litrelik EcoBlue dizel motor çift turbolu. Bi-turbo versiyon da her iki turbo besleme alt devirlerde yüksek tork üretimi için seri çalışıyor. Üst devirlerde küçük turbo devreden çıkarken büyük turbo yüksek güç üretimi için çalışmaya devam ediyor. 213 beygir güç üreten yeni Raptor’a 500 NM’lik tork eşlik ediyor. 10 ileri otomatik vitesli şanzıman seri bir şekilde güç aktarımı sağlayan araç, tüketimde de fena değil. Araç 100 km’de ortalama 8,9 litrelik yakıt tüketimine sahip.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ