MERCEDES-BENZ TÜRK AKSARAY KAMYON FABRİKASI 30 YAŞINDA

MERCEDES-BENZ TÜRK AKSARAY KAMYON FABRİKASI 30 YAŞINDA

İlk kamyonunu 1986 yılında banttan indiren ve bugüne kadar toplam 232 bin 256 adet kamyon ve çekici üreten Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, bu yılın Eylül ayının sonunda 100 bininci çekicisini üreterek teslim etti.


Mercedes-Benz Türk’ün Türkiye’nin en büyük kamyon üreticisi olduğunu belirten Mercedes-Benz Türk Kamyon ve Otobüs Pazarlama ve Satış Grubu Direktörü ve Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, “Bugün yaptığımız işlere, başardıklarımıza baktığımızda Mercedes-Benz Türk ailesinin her bir ferdinin, birlikte üreten ve geliştiren çalışmalarını görmekteyiz” dedi. İç Anadolu Bölgesi’nde Türkiye ekonomisine üretim ve istihdam alanlarında önemli katkılarda bulunan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası 30. yılını kutluyor. 1967 yılında Otomarsan A.Ş. olarak İstanbul’da kurulan ve bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri olan Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası ile Türkiye kamyon pazarındaki başarılarını sürdürüyor. 1986 yılında 46,9 milyon Avro yatırımla ve yıllık 3.600 adetlik üretim kapasitesiyle faaliyete başlayan Aksaray Kamyon Fabrikası, aradan geçen yıllarda üretimini istikrarlı şekilde artırarak pek çok başarıya imza attı. Şirket, 2015 yılında Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 19.688 adetlik üretim ile kendi rekorunu kırdı. Fabrikaya 2016 yılına kadar yapılan 355 milyon Avro yatırıma ilave olarak, 30’uncu yılında 113 milyon Avro’luk yeni bir kapasite artırma programı daha başlatıldı. Yeni yatırımla birlikte 2018 sonuna kadar üretim kapasitesini ikiye katlayacak olan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası çalışan sayısını da 1.800’den 3.000’e yükseltmeyi planlıyor.

Türkiye’den 70’in üzerinde ülkeye ihracat

Mercedes-Benz kamyon ve çekicilerinin üretildiği Aksaray Kamyon Fabrikası, 30 yıla pek çok ilki, başarıyı, rekoru ve ödülü sığdırdı. Bugüne kadar toplam 232.256 adet kamyon ve çekici üreten fabrika, 2001 yılında ihracata başladı. Aksaray Kamyon Fabrikası, Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar 70’in üzerinde ülkeye yaklaşık 37.252 kamyon ihraç etti. Fabrika 2016 yılında Fransa, İspanya, Almanya, Polonya ve İtalya başta olmak üzere 33 ülkeye ihracat yaptı. Sülün, “Mercedes-Benz Türk olarak Aksaray Kamyon Fabrikamızın 30. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çeyrek yüzyıldan fazla süredir yatırımlarını sürdüren ve bugüne kadar toplam 232.256 adet kamyon ve çekici üreten fabrikamızda hâlihazırda işçi ve memur 1.800 kişi istihdam ediyoruz. Bölgenin en büyük işverenlerinden biri olarak bu özelliği ile fabrikamızın sadece Aksaray’a değil, Türkiye ekonomisine katkı sağladığını bilmenin gururunu yaşıyoruz“ dedi.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ