Sharz.net ten, Elektrikli araç kullanıcılarının evde şarj etme keyfi

Sharz.net ten, Elektrikli araç kullanıcılarının evde şarj etme keyfi
  • Genel
  • 24 Eylül 2021 18:30
  • A+
    A-

Sharz 2021 yılı başından bugüne 700 konutta Elektrikli araç şarj ünitesi kurulumunu başarı ile tamamlamıştır. Elektrikli araçlar hızlı (DC) ve yavaş (AC) olmak üzere iki tür şarj etme imkanına sahiptirler. Bir elektrikli araç ya gideceği yerde park halinde iken şarj eder veya gideceği yere ulaşmak için arada yol üzerinde şarj etme ihtiyacı duyar.

Yol üzerinde bulunan şarj istasyonlarında geçirilmek istenen süre az olması beklendiği için, yol üzeri şarj istasyonları hızlı DC üniteler olmalı ve en aşağı 50-100 KWSaat lik üniteler kullanılmalıdır.

İçten yanmalı arabalardaki yakıt deposu litre kapasitesi ile belirlendiği gibi, Bir elektrikli aracın batarya kapasitesi 40kwsaat ile 100 kilowatt saat arasında değişmektedir. DC ünite 100 kilowatt saatlik ise 100 kilowatt saat bataya kapasitesi olan bir aracı bir saatte tam şarj eder.

REKLAM ALANI

Konutlarda ve halka açık otoparklarda geçirilecek süreler uzun olacağı için yavaş AC şarj üniteleri kullanılabilir. Her akşam evde park eden bir araç ortalama park alanında 9-10 saat süre beklemektedir.

Evlerdeki şarj üniteleri 7.4- 11.0 KWH lik üniteler olması tercih edilmektedir. Buna göre 10 saat park yerinde kalan bir araç 11.0 KiloWattSaatlik bir ünite ile 110 KW lık bir enerji yükleyerek aracının bataryalarını rahatlıkla doldurabilir. 11.00 kilowattsaat lik bir çekim gücü evin elektrik şebekesi üzerinde yük oluşturmayacaktır. Zira evlerde normal günlük tüketim ortalama 7-10 kwsaat arasındadır. Düşük hızlı şarj sistemlerinde hem evin elektrik şebekesi zorlanmamakta hemde araç park halinde rahatlıkla şarj olmaktadır.

Sürücüler evlerinde ve işyerlerinde şarj etmenin tadını alıp keyfini sürdükleri için, ana yollarda ki şarj istasyonlarından çok nadir şarj etme ihtiyacı duymaktadırlar. Sharz, otomotiv üreticileri ile yapmış olduğu anlaşmalar ile elektrikli otomobil satışı ile araçla verilen şarj ünitelerinin evlere ve iş yerlerine montaj ve servisini vermektedir.

Sabit üniteler, hareketli üniteler, aynı zamanda sabitlenebilir ve hareketli kombi olarak kullanılan yavaş (AC) şarj ünitesi her elektrikli aracın evinde ve iş yerinde eksiksiz olmalıdır. Bagajda taşınabilir üniteler sürücülerin kısa dönemli gittikleri seyahatler veya yazlıklarında oldukça pratik çözüm sağlamakta ve çok tercih edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ