SÜPER KAMYONLAR OTOYOLA ÇIKIYOR

SÜPER KAMYONLAR OTOYOLA ÇIKIYOR
  • Genel
  • 8 Ekim 2016 12:36

Bosch’un VisionX konsept çalışması, kamyon sürmenin geleceğini gösteriyor. Taşıt grupları içerisinde otonom sürüş, sürücülerin üzerindeki yükü alacak, ekonomik verimliliği artıracak ve sürüşü daha güvenli hale getirecek.

Bosch, 66. IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda ticari araçların geleceği konulu VisionX konsept çalışmasının bir parçası olarak 40 tonluk bir kamyon şeklindeki akıllı cihazı sergiledi. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Markus Heyn, “Ağa bağlı, elektrikli ve otonom… İşte Bosch’un VisionX’te sunduğu kamyonların geleceği” dedi. VisionX’te öngörülen pek çok teknolojiden biri de Platooning (Taşıt Grubu). Bu, uzun yolculuklarda sürücülerin hayatlarını kolaylaştırmanın yanı sıra önemli bir emniyet iyileştirmesi olacak. Ayrıca Platooning, önemli bir nakliye verimliliği artışı sağlayacak.
bosch_visionx_5
OTOYOLDA OTONOM SÜRÜŞ

Gelecekte, kamyonları bir demiryolundaymış gibi daha emniyetli ve daha güvenilir hale getirmek üzere birçok destek sistemi otomasyonla birleşecek. Araçlar, güzergâhları üzerindeki durumlar, trafik sıkışıklığı, planlanan yoldan sapma ve destinasyonları üzerindeki boşaltma tesisleri başta olmak üzere ihtiyaç duydukları verileri, Bosch IoT Cloud’dan gerçek zamanlı olarak alacak. Örneğin bir kamyon, otoyola çıktığında kamyonlardan oluşan bir tür yük treni olan bir taşıt grubuna katılacak. Bu taşıt grubunda kamyonlar birbirine elektronik olarak bağlı olacak ve öndeki aracı takip edecek. Konvoy üyeleri senkronize bir şekilde hızlanacak, fren yapacak ve yönetilecek. Böylece emniyetin artırılması ve sürücülerin üzerindeki yükün azaltılmasıyla otonom sürüş tamamen yeni bir seviyeye ulaşacak. Sürücü, uygun bir konvoyu tespit eden verileri alana kadar kamyonu sürecek. Aynısı, kamyonun otoyoldan çıkmak üzere taşıt grubundan ayrılması halinde de geçerli olacak. Bu noktada sürücü, yolculuğu manuel veya kısmen otonom modda tamamlamak üzere kontrolü ele alacak.

bosch_visionx_3

YÜKÜM NEREDE

Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Markus Heyn, “Kamyon otoyolda bir konvoya katıldığında, sürücüler kontrole hala tamamen sahipken bir sonraki güzergahlarını planlamaya başlayabilecek. Gelecekte ağa bağlı ve otonom kamyonlar olacak ve biz, bunların geliştirilmesinde önemli bir role sahip olmak istiyoruz” dedi. Heyn, “Akıllı bir cihaz gibi mükemmel bir şekilde ağa bağlanan geleceğin kamyonu, uluslararası lojistik süreçlerinin önemli bir parçası olacak” dedi. Nakliye şirketleri ve müşteriler, Bosch IoT Cloud’a erişerek, istedikleri zaman kamyonun ve yükün nerede olduğunu takip edebilecek. Ayrıca sürücüler, yolculuğu daha az stresli bir hale getirerek güzergâhları üzerinde park yerleri bulabilecek ve rezervasyon yapabilecek.
bosch_visionx_1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ