Tofaş’tan tarihi adım: Doblò’nun “Otomotivin Anavatanı ABD”ye ihracatı başladı

Tofaş’tan tarihi adım: Doblò’nun  “Otomotivin Anavatanı ABD”ye ihracatı başladı

Türk otomotiv sanayisinde önemli bir başarıya daha imza atan Tofaş, Türkiye’nin küresel ticari araç üretim üssü haline gelmesinde kilit rol üstlenen Doblò modelinin ABD ve Kanada’ya ihracatına başladı.

Tofaş’ta geliştirilip üretilen Doblò Amerika modeli; Tofaş’ın Bursa Fabrikası’nda 3 Aralık 2014 tarihinde yapılan törenle uğurlandı. Törene; Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Temel Atay, FCA EMEA Bölgesi İş Geliştirme Başkanı Silvia Vernetti, FCA EMEA Bölgesi Üretim Başkanı Alfredo Leggero, Tofaş CEO’su Kamil Başaran katıldı. Koç Holding, Fiat-Chrysler Auotomobiles ve Tofaş üst düzey yöneticileri ile çok sayıda davetlinin hazır bulunduğu törenle Kuzey Amerika’ya yolcu edilen Fiat Doblò, Amerika’da “Ram” markası altında “ProMaster City” ismiyle satışa sunulacak.

DOBLO US IHRACATA BASLAMA 4

REKLAM ALANI

Doblò Amerika Üretime Başlangıç ve İhracat Töreni’nde konuşan Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “Bundan 46 yıl kadar önce, kurucumuz merhum Vehbi Koç’un ‘Türk insanını otomobil sahibi yapma’ vizyonuyla temelini attığı Tofaş, sektörün gelişiminde öncü oldu ve önemli roller üstlendi. Tofaş bugün uluslararası pazarlara sunduğu araçlarla, ülkemizi küresel ölçekte başarıyla temsil ediyor. Otomotivin beşiği, sektörün ana oyuncusu Amerika’ya araç geliştirip ihraç ediyor. Bugün bir arada bulunma sebebimiz olan Yeni Doblò’nun, otomotiv sektöründe tüm çalışanlarımızla ulaştığımız başarının önemli bir göstergesi olduğuna inanıyorum. Tofaş, Doblò’nun yenilenmesiyle başlayan yatırımlarına, biri yeni sedan, diğerleri station wagon ve hatchback olmak üzere 3 yeni binek araç projesiyle devam ediyor. Süregelen yatırımlarımız haricinde, sadece yeni modellere yaptığımız toplam yatırım miktarı 1,4 milyar dolara ulaşıyor.” dedi.

“Koç Topluluğu olarak, ülkemizin gelecek hedeflerine ulaşmasında sorumluluk alıyoruz. Bu inançla, ülkemiz için çok çalışmak, yatırım yapmak, üretmek, istihdam sağlamak ve vergi vermek öncelikli hedefimiz.” diyen Mustafa V. Koç sözlerine şöyle devam etti: “Kurucumuz merhum Vehbi Koç’un ‘Ülkem varsa ben de varım.’ felsefesiyle, her zaman uzun dönemli hedeflere odaklanıyoruz. Bu bakış açısıyla, 2010 yılından bu yana otomotiv sektörüne yaptığımız yatırımlar 10 milyar TL’ye ulaştı. Tofaş’ın son dönemde imza attığı yeni yatırımlar da ülkemize ve geleceğimize inancımızın birer göstergesi. Bugüne kadar elde ettiği başarılar, toplumsal hayata sağladığı faydalar ve benimsediği sürdürülebilir yönetim anlayışıyla, Tofaş’ın, ülke ekonomisine ve sektöre yarattığı katma değerin artarak devam edeceğine inancım tam. Türkiye’ye inanan, karşılıklı güven ve uyum içinde çalıştığımız, değerli ortağımız FCA’ya, Tofaş’a ve ülkemize inancı için teşekkür ediyoruz.”

FCA EMEA Bölgesi İş Geliştirme Başkanı Silvia Vernetti de, “Doblò’nun Amerika pazarı için üretilip ihracatının başlaması, gerek Tofaş, gerekse Koç Grubu ve Fiat Chrysler Automobiles için önemli bir fırsatı ifade ediyor. Doblò, bir anlamda Tofaş’ın bugünkü ve gelecekteki gücünü temsil ederken, aracın Amerika pazarına ihraç edilmesi, şirket tarihinde bir kilometre taşı olmasının yanı sıra Tofaş’ın ‘Dünya Klasında Üretim’ standartlarındaki yetkinliklerinin de göstergesi. Tofaş’ın bu kabiliyetinin, gelecekte yeni ürünlerin yolunu açacağına eminiz.” dedi.

DOBLO US IHRACATA BASLAMA 2

Vernetti, “Tofaş geçtiğimiz yıllarda ileri üretim teknolojilerine yaptığı yatırımlar sayesinde, üretim kabiliyetlerini ve çalışanlarının bilgi birikimini sürekli geliştirmesini sağlayan sürdürülebilir bir yapıya kavuştu. Böylelikle geleceğe yatırım yaparken Tofaş’ın bugünkü konumunu güçlendiriyor, gelecekte Türkiye ve dünya pazarlarındaki potansiyel başarılarını da destekliyoruz. FCA – EMEA olarak, üretim merkezi stratejilerimizi, toplam üretimi artıracak ve ihracat adetlerinde belirgin bir ivme sağlayacak şekilde kurguluyoruz. Türkiye’nin Amerika’ya yapacağı Doblò ihracatı da, bu stratejimizi hayata geçirmenin önemli bir adımını oluşturuyor. Türkiye’nin geleceğine duyduğumuz pozitif inancı paylaşan Koç Topluluğu ile yürüttüğümüz uzun yıllara dayanan başarılı işbirliği sayesinde, Tofaş’ın bugün FCA’nın küresel stratejisinde kilit bir rol üstlendiğini belirtmek isterim.” diye konuştu.

Tofaş CEO’su Kamil Başaran ise “Koç Holding ve FCA ortaklığında kurulan Tofaş’ın, bugün ürettiği araçları Singapur’dan Latin Amerika’ya, yani dünyanın bir ucundan diğerine ihraç etmesi bir tesadüf değil. Şirketimizin dünya ile rekabet eder hale gelmesinin altında kuşkusuz DNA’mızdaki başarma tutkusu ve mücadele gücü yatıyor. Tabii bir de, Ar-Ge’deki yetkinliğimiz… Koç Holding ve FCA ortaklığındaki Tofaş, 2013’te, içinde Amerika projesinin de yer aldığı 360 milyon dolarlık yatırımla, Doblò’nun 4’üncü kez yenilenmesi için çalışmaya başladı. Doblò, pazara sunulduğu 2000 yılından bugüne, birçok kez ihracat şampiyonu oldu. Defalarca uluslararası platformlarda yılın ticari aracı ödülü ve çevre ödülü aldı. Her daim en çok satan modellerimiz arasındaki yerini korudu. Doblò’nun her neslinde bir öncekinden daha iyi ürün çıkartarak, çıtamızı iyice yükselttik. Mühendis ve işçilerimizin emekleriyle, şimdiye kadar ürettiğimiz en güçlü, en sağlam ve en verimli Doblò’yu hayata geçirdik. Yeni Doblò’da yerlilik oranını, motor ve şanzıman haricinde %76’lara ulaştırdık. Bugün, dünyanın zorlu ve büyük pazarlarından Amerika’ya aracımızı ihraç ederek, önemli hedeflerimizden birini daha gerçekleştiriyoruz. Kuzey Amerika’ya 2021 yılına kadar 175 bin araç göndereceğiz.” dedi.

Kamil Başaran, “Fabrikamız, Fiat-Chrysler’in Avrupa’daki en büyük 2. Ar-Ge merkezi. 2014 yılında 150 milyon Euro’nun üzerinde Ar-Ge harcaması gerçekleştirdik. Ar-Ge’mizde onlarca projeyi art arda hayata geçiriyor, aynı zamanda patent liderleri arasında da yer alıyoruz. Ar-Ge’ye verdiğimiz değer, üretimde küresel başarımız ve sürdürülebilir yönetim anlayışımızla, önümüzdeki dönemde ülkemize şimdiye kadar olduğundan çok daha fazla katma değer sağlayacağımıza inanıyorum. Doblò Amerika modelimizi bu temennilerle yolcu ediyorum.” diye konuştu.

DOBLO US IHRACATA BASLAMA 1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ