ZF, Eurasia Rail’de Geleceğin Teknolojilerini Tanıtıyor

ZF, Eurasia Rail’de Geleceğin Teknolojilerini Tanıtıyor
  • Genel
  • 26 Kasım 2021 11:02

ZF, Eurasia Rail Fuarı 3. Salon B451 no’lu standında raylı araçlar için geliştirdiği en son ürün ve hizmetleri tanıtıyor Modüler yapıya sahip EcoMet dişli kutusu, amortisör ve çarpışma sönümleyici damper grupları yanında connect@rail gibi ZF’nin uzaktan takip çözümleri ve yeni dijital çözüm Akıllı Yağ Tapası sergileniyor. Sergilenen teknolojiler, ZF’nin geleceğe yönelik yatırımları hakkında ipuçları veriyor.

Küresel bir teknoloji şirketi olan ZF, binek, ticari ve endüstriyel teknoloji sistemleri tedarikçisi olarak, gelecek nesil raylı sistem çözümlerini İstanbul’daki TÜYAP fuar merkezinde 25-27 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleşecek dünyanın üçüncü en büyük demiryolu fuarı olan Eurasia Rail’de tanıtacak.

Bu yıl dokuzuncu kez düzenlenecek olan Eurasia Rail Fuarı’nın, yaklaşık 200 katılımcı ve 12.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapması bekleniyor. Kamu ve özel sektörde en çok kullanılan ürünlerin sergileneceği, uluslararası demiryolu ve hafif raylı sistemler üzerine sektördeki yeniliklerin nabzının tutulacağı fuarda, ZF, 3. Salon’daki B451 numaralı standında son teknoloji ürünlerini ziyaretçilerle buluşturacak.

Fuarla ilgili olarak görüşlerini aktaran ZF Services Türk Genel Müdürü Selim Aydınlıoğlu; “Eurasia Rail fuarına katılmaktan son derece memnunuz. Pandemi nedeniyle tüm dünya ekonomisi zorlu bir süreçten geçiyor. ZF olarak Türkiye pazarının potansiyeline inancımız doğrultusunda, raylı sistem teknolojilerine yapmayı planladığımız yatırımların analizini tamamladık ve ticari fizibilite aşamasına geçtik. Önümüzdeki dönemde ekonomimize katma değer sağlayacak projeleri yavaş yavaş hayata geçireceğiz” dedi. Sözlerine devam eden Aydınlıoğlu, “Ülkemizde hızla ilerleyen demiryolu, metro ve hafif raylı sistem altyapı yatırımları göz önüne alındığında, yeni araç üreticileri, TCDD ve belediyeler gibi sektörel paydaşlarla birlikte yürüttüğümüz projeler hem bizim için hem de toplu taşımanın geleceği için önemli bir büyüme fırsatıdır” dedi.

Gelecek için EcoMet

EcoMet ile ZF, raylı sistemler alanında uzun yıllara dayanan tecrübesi ile modüler metro dişli kutuları için yeni standartlar oluşturuyor. Azami 120 km/s hızda çalışan metro uygulamalarına yönelik yeni dişli kutusu olan EcoMet, esnek kullanım seçeneklerive kompakt yapısı sayesinde kolay montaj ve hızlı aplikasyon fırsatları sunuyor. Ekonomik yapısıyla da öne çıkan EcoMet, optimize edilen gövde tasarımı ile sessiz çalışma ve daha uzun bakım aralıkları vadediyor.

Tramvaylar için ZF Çarpışma Sönümleyici: Artırılmış güvenlik

Aracın ön ucunda yer alan çarpışma sönümleyiciler, ZF’nin raylı sistemlerdeki güvenlik çözümlerinin kalbini oluşturuyor. Bir çarpışma anında özel tasarımı sayesinde enerji güvenilir bir şekilde emilir. Ayrıca garda yapılan manevralar ve hizmet süresince meydana gelebilecek hafif çarpışmalarda bile, çarpışma kuvvetleri emilerek araca aktarılması engelleniyor. Raylı araçların standart çarpışma güvenliği gerekliliklerini (EN 15227 ve VDV 152) karşılaması amacıyla geliştirilen ZF Çarpışma Sönümleyicisi, yolcular ve tüm raylı sistem paydaşları için yüksek güvenlik sağlıyor.

Hidrolik Damper: Müşteriye özel performans ve tasarım

Modüler bir tasarıma sahipZF hidrolik damperleri, müşterilerin birçok farklı ihtiyacına yanıt veren özellikler sunuyor. Zorlu çevre koşulları için bakım gerektirmeyen farklı valf sistemleri paketleri, frekansa bağlı sönümleme ve entegre yükseklik sensörü, ZF’nin müşterilerine sunduğu özelliklerden sadece birkaçıdır. Ayrıca, ZF’nin elektriksel olarak değiştirilebilen veya frekansa bağlı çalışan sapma damperleri, tekerlekler ve raylar arasındaki temas kuvvetlerini önemli ölçüde azaltarak, daha az aşınmaya neden olur ve böylece araç ve ray bakım maliyetlerini düşürür. Bu alanda standartları belirleyen ZF, dünya çapında kullanım için mükemmel şekilde ayarlanmış hidrolik amortisörler sunar.

Kapsamlı durum takip çözümleri: connect@rail ve Akıllı Yağ Tapası

ZF’nin durum izleme sistemi connect@rail, araç bojisindeki Bluetooth sensörlerini kullanarak tekerleklerin ve rayların durumunu izler.  Bulut üzerinden çalışan sistem ile, hızlanma ve titreşimler gibi günlük ölçüm verilerine dayanarak hasar erken tespiti ve onarımı mümkün kılıyor. Bu sayede aksama süreleri azaltılır ve toplu taşımanın verimli bir şekilde çalışması sağlanır. ZF, connect@rail modüler olarak tasarlanmıştır. Müşteri tarafından talep edilirse daha fazla sensör, değerlendirme ve izleme işlevi eklenebilir. Bu, sistemin kısa ve uzun mesafeli trafikte önemli bir dizi raylı taşıtta yaygın olarak kurulabileceği anlamına gelir. Bağımsız ve bakım gerektirmeyen çalışma için geliştirilmiştir ve dijital potansiyelini etkin bir şekilde kullanır: ZF bulut bağlantısı sayesinde veriler kalıcı olarak kaydedilebilir, iletilebilir ve değerlendirilebilir. Akıllı Yağ Tapası, filoların bakım uygulamalarını dönüştürmek için uzaktan izleme ve gerçek zamanlı veri bildirimi gerçekleştirerek metro taşıtlarının dişli kutusu durum analizlerinin takibini sağlıyor. Sisteme entegre bir alıcı ve bir verici sayesinde herhangi bir raylı sistem uygulamasına sorunsuz bir şekilde uyarlanabiliyor. ZF, Akıllı Yağ Tapası ile filo güvenilirliği iyileştirmeleri, revizyon ve detaylı muayene konusunda müşterilerine bütünsel bir destek çözümü sağlıyor

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ