ALMANLARIN YOLCULUK SANATI

ALMANLARIN YOLCULUK SANATI

Alman üretici Mercedes-Benz Vito modelini yeni yüzüne kavuşturdu. Bizimde 119 BlueTec 2.1 litrelik dizel motoru ve geniş iç hacmiyle konuğumuz olan model, konfor odağını elden bırakmıyor.


Hafif ticari araç segmentinde yer alan panelvan ve van karoser seçeneğiyle Vito modeli artık otomobil sıfatına büründü. Özellikle İstanbul’da köprü geçişlerinde büyük kolaylık sağlayacak olan model, sürücüye ve yolcularına rahat ve geniş bir ortam sunuyor. Vito’nun ilk nesli 1996 yılından 2003 yılına dek sürerken, bu nesilde benzinli ünite 120 beygir güç ve dizel ünitelerde 122 ve 140 beygir güç üretebiliyordu. Yeni teknolojiler sayesinde daha verimli dizel motorların geliştirilmesiyle birlikte Vito’da 3 adet dizel motor yer almış. Bu motorlar 111-114 -116 ve 119 BlueTec olarak adlandırıldı. Vito modelinin ikinci neslinde yer alan motorlar Euro3 ve Euro4 emisyon standartlarına uyumlu olarak üretilmiş ve en katı emisyon standardının uygulandığı İngiltere’nin Londra kentinde bile sorunsuzca piyasaya sürülebilmiştir. Bu kadar tarihi bilgiden sonra aracın dış tasarımına bakacak olursak daha fazla yere doğru uzanan kaput araca sportif bir hava katmış. Belirgin çizgilerin yer aldığı, ön kaput bir önceki karoser yapısına göre daha kaslı olmuş. Geniş far grupları LED destekli sunulurken, daha atletik bir görünüme bürünmüş. Artık daha büyük bir alan kapsayan far blokları, daha geniş bir ızgara ile sunuluyor. Tamamen sadelikten yana olan tasarım anlayışı Vito’da, tam bir makam aracı tadını veriyor. Dikiz aynaları araçla o kadar uyumlu büyüklükte olmuş ki göze batmıyor.

Makam aracı konforunda

Aracın iç kısmına ilk adım attığınızda ön kısım sürücüyle birlikte 3 kişiye seyahat imkanı sunuyor. Ön paneldeki sadelik radyonun aracın tam göbeğine konumlandırılmış olması şık bir vuruş olmuş. Sadece dikkatimizi çeken bu denli bir aracın içerisinde diğer modellerden tanıdık olan renkli ekran yer alıyor. Ön konsolda yer alan yuvarlak havalandırma ızgaraları, üç kollu direksiyon simidi binek modellerden tanıdık. Aracın arka kısmına geçildiğinde ise 3 er karşılıklı koltuklu 6 kişilik bir bölümle karşılaşıyorsunuz. Arkada yan camlar üç parmak genişliğinde açılma özelliğine sahip ve aracın içerisini havalandırmak gerektiğinde çok işe yarıyor. Vito 119 BlueTec’in tavan bölümünde yer alan havalandırma kanalları, iç mekandaki hava değişimini kolaylıkla sağlıyor. Araçtaki en güzel özellik ise her şeyin en sade şekilde konumlandırılmış olması. Araçtaki deri koltukların yerini ise kumaş döşemeler kapmış.

2.1 litrelik dizel

REKLAM ALANI

Motor ünitelerinin hacimleri ise 1.6 ve 2.1 litre olarak seçim imkanı sunulmuş. Dizel seçeneğinde 114, 136 -163 ve 190 beygirlik güç seçeneklerini sunan Vito, yakıt tüketimi konusunda artık daha verimli. Dizel yakıt seçeneği, daha az yakıt tüketmesinden dolayı Vito modelinin günümüze dek gelmesinde en etken rol oynamış ve en çok tercih edilen motorları da dizel üniteler olmuştur. Bize konuk olan 119 BlueTec modelinde 2.1 litrelik dizel bir ünite görev yapıyor. 190 beygir güç ve 440 Nm tork üreten bu motor Vito’ya 206 km/s’lik maksimum hız ve 9.2 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değeri sağlıyor. Alt devirlerde bile oldukça tepkili olan araç, üst devirlerde hız hissini çok daha iyi veriyor. 7G-Tronic Otomatik vites ile sunulan araç, arkadan itişli. 70 litrelik depoya sahip olan aracın, fabrika verisi olarak 100 kilometrede ortalama 5.8 litrelik tüketim gerçekleştiren araç bizim sürüşümüz boyunca 7,1 litrelik bir tüketim gerçekleştirdi. Daha uzun mesafeli yol şartlarında ise bu tüketim oranı 5 litrelere kadar düştü. Özellikle filolara kesin çözüm olmasının yanında geniş aileler içinde Mercedes-Benz iyi bir seçenek sunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ