Castrol, Türkiye’de Tek Geçti!

Castrol, Türkiye’de Tek Geçti!
  • Genel
  • 27 Ekim 2014 13:17
  • A+
    A-

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 60. yaşını kutlayan dünya madeni yağı devi Castrol, başarıyla lider kapattığı 2014 yılında da dünya çapında gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Castrol’ün doğrudan faaliyet gösterdiği 40’tan fazla ülke arasında Castrol marka değerinin en yüksek olduğu 2 ülkeden biri Türkiye oldu. Castrol Türkiye ve Orta Asya Direktörü Kerim Kermen, “Castrol dünyası içindeki en yüksek marka değerine ulaşan 2 ülkeden biri Türkiye oldu. Türk müşteriler, yapılan global bir araştırmayla “madeni yağ olarak hangi markayı tek geçersin?” sorusuna en çok Castrol yanıtını vererek aynı zamanda Castrol dünyası içinde Türkiye’yi zirveye taşıdı. Hindistan, Avustralya, Güney Afrika ve İngiltere’nin önünde yer alan Türkiye’nin Castrol dünyası içinde en kıymetli ve yüksek marka gücüne erişmiş olmasından dolayı çok gururluyuz” açıklamasını yaptı.

Dünya çapında faaliyetlerini sürdüren, 7 binden fazla kişiye istihdam sağlayan ve merkezi İngiltere’de yer alan lider madeni yağ devi Castrol, Türkiye’de de güçlü ve etkin atılımlarıyla dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl ülkemizde 60. yılını kutlayan ve madeni yağ pazarında liderliği devam ettiren Castrol Türkiye, firmanın doğrudan faaliyet gösterdiği 40’tan fazla ülke arasında yapılan marka değeri araştırmasında en yüksek sonuçlara imza atmayı başardı. Castrol dünyası içinde marka değeri en yüksek ve en vazgeçilmez nitelikte skorları elde eden Türkiye, Vietnam ile birlikte zirvede yer aldı. Castrol Türkiye ve Orta Asya Direktörü Kerim Kermen, “Castrol dünyası içindeki en yüksek marka değerine ulaşan ilk 2 ülke, Türkiye ve Vietnam oldu. Türk müşteriler, “madeni yağ olarak hangi markayı tek geçersin?” sorusuna en çok Castrol yanıtını vererek aynı zamanda Castrol dünyası içinde Türkiye’yi zirveye taşıdı. Hindistan, Avustralya, Güney Afrika ve İngiltere’nin önünde yer alan Türkiye’nin Castrol dünyası içinde en kıymetli ve yüksek marka gücüne erişmiş olmasından dolayı çok gururluyuz” dedi.

Orta Asya bölgesi gibi çok kritik bir enerji ağında Castrol’ün bölge merkezi Türkiye’dir!

REKLAM ALANI

Türkiye’de Castrol’ün faaliyetlerini 60 yıldan fazladır sürdürdüğüne ve 50 yıldan fazladır üretim yaptığına dikkat çeken Kermen, “Castrol son 10 yılda Türk madeni yağ pazarında 150 milyon doları aşkın yatırım yaptı. Gemlik’te yer alan modern fabrikamızın 150 milyon litrelik üretim kapasitesi var ve bunun yaklaşık yarısını kullanıyoruz. Üretimimizin %15’ini ihraç ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Caff

Castrol Türkiye olarak direkt olarak 200’ü aşkın dolaylı olarak ise toplam 500 kişiyi aşkın bir istihdam sağladıklarını belirten Kermen, “Dünyanın en gelişmiş Castrol tesislerinden bir tanesi olan ve Bursa Gemlik’te bulunan fabrikamız, iç pazarda sattığımız ürünlerin yüzde 85’ini üretiyor. Castrol Türkiye yönetiminde bulunan Hazar bölgesi ülkeleri içerisindeki Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Kırgızistan ile Kuzey Kıbrıs’ın yanı sıra Rusya ve Yunanistan’a ihracat yapıyoruz. Zaten Türkiye pazarı olarak toplam büyüklüğümüze bakıldığında yönetimimizde bulunan bu ülkelerin toplamının 5 katı bir büyüklüğe sahibiz. O yüzden Orta Asya bölgesi gibi çok kritik bir enerji ağında Castrol’ün bölge merkezi Türkiye’dir” açıklamasını yaptı. Castrol’ün Gemlik fabrikasıyla da bilgi veren Kermen, “Dünyadaki en gelişmiş analiz ve test ekipmanlarıyla, müşterilerimizin ürün bazında tüm beklentilerini karşılıyoruz. Özellikle araç üreticileri, inşaat, madencilik, nakliyecilik ve endüstriyel sektörlerindeki müşterilerimizin araç ve ekipmanlarını daha verimli kullanmalarını sağlamak ve bakım giderlerini düşürmek amacıyla; her yıl Gemlik Teknoloji Merkezi’mizde 25 bin civarında kullanılmış yağ analizi yapıp, müşterilerimize destek sağlıyoruz. Kısacası Castrol ile müşterilerimize yağın ötesinde hizmet veriyoruz” dedi.

2014’ü geçen seneye oranla % 8 daha da büyümüş olarak kapatacağız!

İlk 6 ayda PETDER verilerine göre madeni yağ pazarının 105 milyon litre seviyesine ulaştığına dikkat çeken Castrol Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Direktörü Kerim Kermen, sene sonunda pazarın 225 milyon litre civarında bir büyüklüğe ulaşarak kapanmasını beklediklerini ifade etti. Kermen, “PETDER verilerine göre tüm otomotiv yağlarında (şanzıman ve gres yağları, fren hidroliği, antifriz vs dahil) yaklaşık % 23, sadece binek motor yağlarında % 30’a yakın bir pazar payıyla liderliğimizi yıllardır değişmez biçimde aynen koruyoruz. Bununla birlikte binek ve motosiklette ilk 6 ayda ciddi atılımlar yaparak pazar payımızı artırdık. Zaten lider olduğumuz binek otomobil motor yağlarında % 1 kadar, motosiklette ise % 5 daha fazla pazar payı kazandık. Castrol Türkiye olarak motor yağlarında geçen seneye göre % 5 büyüme gerçekleştirmiş durumdayız. Bu seneyi geçen seneye oranla % 8 daha da büyümüş olarak kapatacağız

Lamborghini’den Kia’ya, Isuzu’dan Harley Davidson’a 20’den fazla dünya markasıyla çalışıyoruz!

İlk dolum yağları konusunda Türkiye’deki pazar hakkında detaylı açıklamalarda bulunan ve Türkiye’de otomotiv firmalarıyla ilişkiler hakkında da kapsamlı bilgiler veren Kermen; “Türkiye’de araç üreticileriyle çok yakın bir ilişki içindeyiz. Araç üreticilerini kendi açımızdan 2 gruba ayırabiliriz: Globalde ve Türkiye’de beraber çalıştığımız markalar olarak; Lamborghini, BMW, Ford, Volkswagen, MINI, Land Rover, Audi, SEAT, Skoda, Volvo, Jaguar’ı sayabiliriz. İkinci grup olarak ise globalde bir ilişkimiz olmamasına rağmen, Türkiye’de beraber çalıştığımız markalardır. Bu markaları ise Isuzu, Scania, Temsa, Kia, Harley Davidson, Vespa, KTM, Ducati, Kuralkan/Bajaj olarak sayabiliriz. Bununla birlikte Mercedes kamyonlarının Aksaray’daki fabrikada ilk dolumlarını da Castrol olarak biz yapıyoruz. En önemlisi Ford Otosan ile sürekli ilerleyen bir ilişkimiz var. Ford Otosan ile 8-9 sene önce işbirliğine gittiğimizde bu firma ile bir çalışmamız yoktu. Bugüne geldiğimizde Ford Cargo’ların fabrika çıkışında ilk dolumlarında yağ değişim aralığının 30 binden 60 bine çıkmasını sağlayan formülümüzün kullanıldığı Castrol Enduron kullanılıyor. Ayrıca Ford’un EcoBoost Motorları’nın ve Ford Transit’lerin de ilk dolumu Castrol ile yapılıyor” dedi.

Castrol olarak 350 lisanslı madeni yağ üreticisi olan bir ülkede çalışmalarımızı sürdürdüklerini ifade Kerim Kermen, “PETDER’in en iyi tahminlerine göre motor yağında ilk PETDER üyesi olan 10 üretici pazarın %75’ine sahip durumda. Geri kalan yaklaşık 340 üretici pazarın %25’ine sahip” açıklamasını yaptı.

cas

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ