GÜÇÜNÜ 2016’DAN ALDI

GÜÇÜNÜ 2016’DAN ALDI
  • Genel
  • 2 Ocak 2017 09:51

MAN 2017’de, bilinen benzersiz özelliklerinin yanı sıra benzersiz avantajlarla donatılmış yeni modelleri, geliştirdiği ileri teknolojiler ve EURO 6’daki uzmanlığı ile fark yaratacak.


2016’da otobüs pazarında yüzde 17 pazar payına ulaşan MAN, Lion’s Coach EfficientLine 2+1 VIP ve küresel podyuma çıkan NEOPLAN Tourliner başta olmak üzere, segmentlerinde üst sınıfı oluşturan modelleri ile Türkiye otobüs pazarında fark yaratacak. MAN’ın yüzde 100 elektrikli ilk şehir otobüsü, 2018’de teste çıkacak, 2020’den önce üretilecek. MAN, 2016’da kalitenin öne çıktığı kamu pazarında ise ‘altın yılı’nı geçirdi. Marka, yüzde 40-50 oranında daralan pazarda yüzde 100 artış kaydederek yılı 340 araçla kapattı. MAN, TopUsed ile de Türkiye’de 2’nci el pazarına da öncülük ediyor. Türkiye’de 550 araç satan TopUsed, 10 ülkeye 80 araç satarak 2’nci elde de ihracat gerçekleştirdi. Türkiye’de 6 merkezi bulunan TopUsed, 2017’de 8, daha sonraki yıllarda ise 10 merkezde, 2. elde de MAN kalitesi ve güvencesini yaygınlaştıracak. MAN Satış Sonrası Hizmetler, ‘müşteri’ odaklı yaklaşımı ile sektörün en rekabetçi performansını sergiliyor. Ağır ticari araçların arenası olan zorlu koşulların hüküm sürdüğü şantiyelerde, MAN araçları fark yaratıyor. 2016 yılını değerlendiren ve 2017 yılı beklentilerini paylaşan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, 2016 yılında seyahat otobüsü pazarının, 1000 adetlik beklentilerin de üzerinde yaklaşık 1150 adetlik toplam satış rakamı ile biteceği öngörüsünü paylaşarak şöyle konuştu: “Otobüs pazarı, yaşanan sosyo-ekonomik hareketliliğe karşın 2016’da bir önceki yılki büyüklüğünü korudu. MAN olarak, pazarda yüzde 17 civarında bir pay bekliyoruz. Sektör artık neredeyse tamamen 2+1 VIP otobüse dönüyor. Bu alanda tüm rakipler, globalde çok daha az pazar bulabilen 2 aks 13 metrelik otobüs çözümleriyle ürünler sunuyor. Biz, hem standart 2 aks 12 metrelik otobüsümüzle 38 yolcu koltuklu olarak, hem de daha rahat koltuk arası mesafeleri ile işletmeci açısından önemli ve rakipsiz avantajlara sahip bir ürün sunabiliyoruz.”

2020’de elektrikli otobüs

Cansu, “MAN’ın güçlü markası; premium yolcu otobüsü ailesi NEOPLAN Tourliner’ın en son üyesinin tanıtımının yanı sıra MAN’ın, Lion’s markasına odaklanan yeni iç ve dış tasarımı, yeni güç seviyelerine erişen motorlar ve ince ayarlı transmisyonlar ile tamamlanıyor. MAN otobüslerinin bazı modellerinin yanı sıra tüm NEOPLAN modelleri, sadece Türkiye’de üretiliyor. MAN olarak geniş otobüs portföyümüz ile şehirlerarası, şehir içi ve yolcu otobüsü alanlarında her ihtiyaç için mükemmel çözümler sunuyoruz. Bir dizi kullanılabilir tahrik sistemi kavramıyla MAN şehiriçi otobüsleri, (örneğin biyogaz kullanımı sayesinde CO2 salınımı olmaksızın çalışan MAN Lion’s City GNC gibi) modern toplu taşımacılık sistemi çözümleri sunuyor. MAN Lion’s City Hybrid, fren yaparken ve yavaşlarken oluşan kinetik enerjiyi geri kazanarak yakıt tüketimini azaltıyor. Tamamıyla elektrikli MAN Lion’s City körüklü otobüsü ve farklı şarj altyapı kavramlarını sergileyen MAN Truck & Bus, ayrıca gece şehir içi tedarik uygulamalarında kullanılabilecek elektrikli bir TGS yarı-römork çekiciyi de fuarda sergiledi” dedi. MAN, e-Mobilite yol haritası çerçevesinde elektrik bataryalı bir aracın (BEV) ön-seri otobüs versiyonunu 2018’de saha testine çıkaracak. Yüzde 100 elektrikli şehir otobüsünün seri üretimine ise 2020’den önce başlayacak.

Müşteri odaklı iletişim

Çeşitli sıkıntılarla mücadele edilen 2016 yılında, Kasım ayı sonu itibari ile 12 ton üstü kamyon pazarında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 30’luk bir daralma gözlendiğini belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, “MAN Kamyon ise 2016 yılında plaka tescil rakamlarına bakıldığında pazar payını en çok yükselten marka konumunda” dedi. Sara, “MAN, müşteri odaklı üretim anlayışıyla her alanda fark yaratıyor. Bu yaklaşımla geliştirilen Efficientline serisi çekilerimiz de, üstün özellikleri ile sektörü adeta şekillendirmektedir. Yaşam boyu maliyetlere bakıldığında ise MAN, yakıt ekonomisi, uzun ömürlü olması ve daha az yıpranması ile fark yaratmıştır. Bu nedenle hali hazırda çok yüksek olan memnuniyet sonuçlarımız, her geçen yıl daha da artmaktadır. Almanya da her sene yapılan TUV Ticari Araçlar Arıza Raporu çalışmasına göre MAN, Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da bu alanda lider konumunu korumaktadır” açıklamasında bulundu. 2017’nın ilk yarısında EURO 6 araçların satışlarının devam edeceğini, yılın ikinci yarısında ise tüketicilerin EURO 6C araçlar ile tanışacağına da dikkat çeken Serkan Sara, “MAN’ın teknoloji alanındaki öncülüğü, EURO 6 ve EURO 6C ile bir kez daha tescil ve tecrübe edilecek. Euro 6’da kullanılan Commonrail motor teknolojisi, bizim uzun yıllardır kullandığımız, bu konuda çok ciddi bir tecrübe ve bilgi birikimimizin olduğu bir teknoloji. MAN’ın üstün özelliklerinin yanı sıra rakiplerine göre en büyük avantajlarından biri de; geniş ürün yelpazesidir. Sektörün ihtiyaç duyduğu tüm araç tipi ve versiyonlarına, araçlarda herhangi bir tadilat veya adaptasyona gerek kalmadan cevap verebiliyoruz. Önümüzdeki 10 yılda da yeni teknolojiler, yeni ürünler, kapsamlı hizmetler ile yeni lokasyonlarda müşterilerimiz ile iç içe olmayı planlıyoruz. EURO 6 ile daha geniş ürün gamı ile müşterilerimizin taleplerini karşılıyor olacağız” açıklamasında bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ