HAFİF TİCARİDE ÇITA YÜKSELİYOR

HAFİF TİCARİDE ÇITA YÜKSELİYOR

Peugeot’un yeni panelvan Expert modeliyle hafif ticari araç sınıfına yeni bir soluk getiriyor. 1.6 ve 2.0 litrelik motor seçenekleriyle ön plana çıkan model, yıl sonuna kadar bin adetlik satışa imza atacak.


Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç pazarının yüzde 25’lik bölümünü ticari araçlar oluşturuyor. Bu orandaki panelven araçların yıllık satış adeti ise yaklaşık 6 bin. Son birkaç yıldır panelvan araç pazarının büyüdüğünü söyleyen Peugeot Otomotiv Pazarlama ve Pazarlama Direktörü Mehmet Akın, Expret ile hafif ticaretin artık daha kolay olacağını belirtti. Peugeot Expert, modern ve güçlü tasarımı, yüksek taşıma kapasitesi ve verimlilik seviyesine sahip motorlarıyla dikkati çekiyor.

81 bin 500 liradan başlıyor

Türkiye pazarına 81 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla sunulan araç, hafif ticari pazarında da çıtayı yükseltiyor. Akın, yıl sonuna kadar bin civarında Expert panelvan satışı yapmayı planladıklarını, bunun da bu segmentte satışların yüzde 10-15’ine tekabül ettiğini bildirdi. Expert, düşük işletme maliyetiyle hafif ticari araçlar içinde öne çıkarken, zengin ekipman seviyesiyle konfor ve güvenliği sağlıyor. Kompakt, standart ve uzun olmak üzere üç farklı gövde uzunluğuna sahip olan yeni Peugeot Expert, Euro NCAP çarpışma testlerinden de 5 yıldız aldı. Ön bölüm, ön taşıyıcıların genişliği ve kulelerin yüksekliği kadar ön süspansiyon geometrisinin mimarisi de 1,6 litre ve 2,0 litre BlueHDi motorların kullanımına imkan tanıyor. Bir önceki Peugeot Expert versiyonu ile kıyaslandığında yeni platform sayesinde motor seçeneğine bağlı olarak 100 ile 150 kg daha hafif bir yapı ortaya konuluyor.

Konfor odaklı tasarım

REKLAM ALANI

Yeni platform ve verimli motorlar sınıf lideri yakıt ekonomisi değerlerini de beraberinde getiriyor. Ön farlarıyla Peugeot’nun kompakt sınıf modeli 308’i andıran yeni Peugeot Expert’in yeni Peugeot 2008 SUV’da ilk kez tanıtılan, yüksekte konumlandırılan ön ızgarası güçlü bir ön görünüme ve petek dokulu ızgaranın ortasında konumlandırılan kabartmalı “aslan” logosu ise marka aidiyetine dikkat çekiyor. Eller serbest olarak ayakla kumanda edilen otomatik sürgülü yan kapılar ve beraberinde gelen anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi ile beraber kullanım kolaylığı sağlarken ticarette maksimum konforu destekliyor. Standart arka park sensörüne ek olarak Visiopark 180 derece arka kamera sistemi, zoom özelliği ve beraberinde gelen ilave ön park sensörü ile her tür durumda park manevrası yapmak kolaylaşıyor.

İki farklı gövde tipi

Yeni Peugeot Expert; kompakt ve uzun olmak üzere iki farklı gövde uzunluğu ile Türkiye’de satışa çıkacak. Kompakt gövde tipi 4,6 metre uzunluğu ile 5,1 metreküp kargo hacmi ve 3,32 metre kargo uzunluğu sunarken, uzun versiyon ise 5,30 metrelik gövde uzunluğu ile 6,6 meteküpe kadar kargo hacmi ve 4 metreye kadar kargo alanı uzunluğu sunuyor. Elektrik destekli hidrolik direksiyon sistemi ve direksiyon kutusunun önünde konumlandırılan viraj demirleri dönüş çapını azaltırken, park ve manevraları destekliyor ve düz gidiş stabilitesini artırıyor. Şasi ve bağlantı elemanlarında kullanılan özel filtreleme sistemleri sarsıntıları azaltırken yol tutuşu hassasiyetini artırıyor.

100 km’de 5,1 litre

Araçta, 1.6 litrelik BlueHDi Euro 6 uyumlu motor yer alıyor. Bu ünite 95 beygir güç ve 210 Nm tork üretiyor. Aracın fabrika verisine göre ortalama tüketimi 100 km’de 5,1 litre. Araç sadece 6 ileri manuel şanzıman seçeneğiyle sunuluyor. 2 litrelik dizel seçenek, 180 beygir güç ve 400 Nm tork üretiyor.
Yine 6 ileri manuel vites ile kombine edilen araç, 100 km’de 5,5 litre yakıt tüketiyor. Markadan yapılan açıklamaya göre araç tam yüklü olduğunda bu tüketim değeri 1,5-2 litre civarında artış görülüyor.

Zengin donanım

22,4 lt kapasiteli AdBlue deposu 15.000 km’lik menzil sağlarken, AdBlue dolumu orta direk üzerinde yer alan ve sürücü kapısı kapalıyken görülmeyen doldurma kapağı sayesinde kolayca yapılıyor. Sınıfının en düşük yakıt tüketimi değerine sahip olan Peugeot Expert 20.000 km veya 1 yıllık bakım aralığının da katkısıyla son derece düşük kullanım maliyeti avantajı sunuyor. Aktif Güvenlik Freni, Sürüş Süresi Uyarısı Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi elektronik sürüş destek sistemleri de sürüş güvenliğine katkı sağlıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ