HEXAGON STUDIO TASARIMI KARSAN JEST’E, DESIGN TURKEY TASARIM ÖDÜLÜ!

HEXAGON STUDIO TASARIMI KARSAN JEST’E, DESIGN TURKEY TASARIM ÖDÜLÜ!

Karsan’ın Hexagon Studio tarafından tasarlanan minibüsü JEST, Design Turkey yarışmasında “İyi Tasarım Ödülü” aldı.

Karsan, Ar-Ge Merkezi Hexagon Studio tarafından tasarlanan JEST ile Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri yarışmasında “İyi Tasarım Ödülü” almaya hak kazandı. Şehirlerdeki ve toplu taşımacılık sistemlerindeki değişimler ve ihtiyaca uygun ürünler ve hizmetler geliştirmeyi hedefleyen Karsan, aldığı bu ödül ile Türk tasarımının ve mühendisliğinin küresel ve yerel ihtiyaçları algılayan ve bunları tatmin eden çözümler üretecek konseptler geliştirme seviyesine eriştiğini gösterdi.

Karsan_DesignTurkey

28 Kasım Cuma gecesi Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Design Turkey Ödül Töreni’ne Karsan Pazarlama Genel Müdürü Vançın Kitapçı ve Hexagon Studio Genel Müdürü Tolga Doğancıoğlu katıldı. Karsan adına ödülü kabul eden Karsan Pazarlama Genel Müdürü Vançın Kitapçı ödül töreni sonrasında yaptığı değerlendirmede yabancı bir lisansörün teknolojisinden veya markasından bağımsız olarak faaliyet gösteren Karsan’ın bugün geldiği noktanın gurur verici olduğunu belirtti. Kitapçı; “Bugün artık ulaşımda ulusal ve küresel sorunlara Türkiye’den çözüm sağlanabiliyor. Bizler, toplu taşımacılık sistemlerinde geliştirilen modern ve çağdaş yaklaşımlarla dönüşüm yaşayan kentlere, geliştirdiğimiz ürünler ile değer katmayı ve engelsiz toplu taşımacılık yaklaşımımızla herkesin eşit imkanlarla sosyal hayata erişimini sağlamayı hedefliyoruz. Ürettiğimiz araçlar, Türkiye’nin en büyük bağımsız Ar-Ge merkezi Hexagon Studio tarafından tasarlanıp geliştiriliyor. 2020’de Avrupa’nın en kapsamlı 10 tasarım ve mühendislik şirketi arasında yer almak iddiası ile yola çıkan Hexagon Studio, bugün 250’yi aşan mühendis kadrosuyla, otomotiv ve başka birçok sektörde endüstriyel tasarımdan prototipe kadar anahtar çözümler sunan Türkiye’nin en büyük özerk tasarım ve mühendislik firması olarak faaliyet göstermekte. Aldığımız bu ödül Türk tasarım ve mühendisliğinin konsept yaratma anlamında geldiği noktayı çok güzel özetliyor” dedi.

Karsan_Jest5

Toplu taşımacılık sistemlerindeki ihtiyaçlar ve değişimler takip edilerek Hexagon Studio tarafından geliştirilen JEST, herkese modern toplu ulaşım sağlarken; engelli, hareket kısıtlı ve yaşlı bireylerin de hayatın içinde diğer tüm bireylerle eşit şartlarda yer almasını amaçlıyor. “Engelsiz Erişim” yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak tasarlanan JEST,
etkin ve verimli bir toplu taşıma aracından beklenen tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. Karsan JEST, alçak tabanı, biniş ve iniş hızını artıran geniş ve basamaksız yolcu kapısı, rampa sistemi, ferah iç mekanı, panoramik camları ve ilave birçok özelliği ile tüm bireylere konforlu ulaşım olanağı sağlarken, opsiyonel olarak sunulan araç içi kablosuz internet bağlantısıyla da iletişimdeki engelleri de kaldırıyor. Birçok çağdaş özelliği ile ideal bir toplu taşıma aracı olan JEST, yakıt ekonomisiyle de tercih ediliyor.

Karsan_Jest2

6 metre boyutundaki JEST;

Çağdaş şehir içi ulaşımında bugünkü modern büyük otobüslerin sağladığı her türlü konforu sürücüsüne ve yolcusuna sunmak amacı ile tasarlandı.

Yüksek tavanı, yolcuya göre yerleştirilmiş her an dışarıyı görme fırsatı veren geniş camları ile ferah bir seyir vaad ediyor.

Küçük ve orta boy şehirlerde büyük otobüs görevlerini aynı hatlarda çok daha ekonomik şekilde sunuyor.

Mahallelerden ve yan yollardan ana ulaşım arterlerine aynı konfor ile erişim sağlıyor.

Yüksek manevra kabiliyeti sayesinde, kısa dönme yarı çapı ile dar sokaklarda kıvraklık göstererek, trafiğin akışını rahatlatıyor.

Gelişmiş yol tutuşu ve frenleme yetkinlikleri ile de seyir emniyeti sunuyor.

Karsan_Jest4

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ