KARSAN, 6 METREDEN 18 METREYE UZANAN GENİŞ ÜRÜN GAMIYLA 7.TRANSİST FUARI’NDA YERİNİ ALDI

KARSAN, 6 METREDEN 18 METREYE UZANAN GENİŞ ÜRÜN GAMIYLA 7.TRANSİST FUARI’NDA YERİNİ ALDI
  • Genel
  • 24 Aralık 2014 08:47

Alçak tabanlı engelsiz erişim sunan tasarım ödüllü minibüs JEST ve ilk kez sergilenen BredaMenarinibus marka 12m HİBRİT otobüs fuarın en dikkat çeken ürünleri oldu…

Toplu taşımacılık sektöründe ihtiyaca uygun yenilikçi ve erişilebilir çözümler sunan Karsan, 7. Uluslararası Ulaşım Teknolojileri Sempozyum ve Fuarı Transist 2014’e katıldı. “Toplu Ulaşımda 4S: Smart (Akıllı), Safety (Güvenli), Simplicity (Kolay), Sustainability (Sürdürülebilir) teması ile; İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT işbirliği ile 19-20 Aralık 2014 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda Karsan da kendi markasına ait 6 metrelik tasarım ödüllü minibüsü JEST, 8 metrelik ATAK ve STAR otobüsleri ile BredaMenarinibus marka 18 metre CNG otobüs modeli ve 12 metre HİBRİT otobüs prototipini sergiledi.

Karsan_7.Transist_8

19 Aralık Cuma günü “Değişen Dünya için Ulaşım Teknoloji Trendleri” başlıklı keynote oturumu (açılış) ile başlayan sempozyum daha sonra “Ulaşım Modlarının Gelecek Perspektifinde İnovasyon” konulu ana oturum ile devam etti. Karsan Murahhas Azası Jan Nahum’un da konuşmacı olduğu ana oturumda, inovasyon odaklı rekabet avantajı ve verimlilik artışı gibi dünyayı ilgilendiren ve kalkınmayı sağlayacak önemli konular ele alındı. Jan Nahum yaptığı konuşmada; ulaşım sistemlerinin planlanmasında kentsel dönüşümün bir fırsat olarak değerlendirilebileceğine dikkat çekti. Nahum; “Ulaşım üzerinde ciddi bir baskı var, bunu tek tip araçlarla çözmeye imkan yok. 5 metreden 28 metreye kadar uzanan tüm araçlara değişik kullanım modlarında ihtiyaç var. Bu araçlara yaşlı, engelli, hareket kısıtlı herkes tarafından eşit şartlarda erişim sağlanmalı. Bugün teknolojinin tam bir kırılma noktasındayız. Kullanıcı ihtiyaçları ile teknoloji tam olarak buluşmuş değil. Kentsel dönüşüm ülkemiz için müthiş bir fırsat, Türkiye’de bu dönüşüme ihtiyacımız var. Ulaşım sistemlerini doğru güç sistemleriyle, herkese eşit ulaşım hakkı sağlayacak şekilde, diğer ulaşım sistemleri ile entegre olarak kentsel dönüşüm konsepti içinde planlayıp bir intermodel sistem olarak geliştirirsek tüm dünyaya örnek olabiliriz.” dedi.

Sempozyumun 4S konseptine uygun ürünlerini sergileyen Karsan, fuarda “Engelsiz Erişim” yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak tasarlanan JEST, ATAK, STAR araçlarını ve BredaMenarinibus 12 ve 18 metre otobüs modelleriyle yer aldı. BredaMenarinibus marka 12 metre HİBRİT otobüs prototipi ilk kez bu fuarla birlikte ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Karsan_7.Transist_4

Design Turkey Ödüllü JEST de Transist’te Sergilendi

28 Kasım tarihinde Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri yarışmasında “İyi Tasarım Ödülü” alan Karsan JEST minibüsü tam alçak taban uygulaması, biniş ve iniş hızını artıran geniş ve basamaksız yolcu kapısı ve rampa sistemiyle tüm bireylerin eşit şartlarda modern ulaşım sağlıyor. JEST; yüksek tavanı, ferah iç mekanı, panoramik camları ve ilave birçok özelliği ile çağdaş şehir içi ulaşımında bugünkü modern büyük otobüslerin sağladığı her türlü konforu sürücüsüne ve yolcusuna vaad ediyor. Opsiyonel olarak sunulan araç içi kablosuz internet bağlantısıyla da iletişimdeki engelleri kaldırıyor. Küçük ve orta boy şehirlerde büyük otobüs görevlerini aynı hatlarda çok daha ekonomik şekilde sunması sebebiyle de tercih ediliyor. Birçok çağdaş özelliği ile ideal bir toplu taşıma aracı olan JEST, mahallelerden ve yan yollardan ana ulaşım arterlerine aynı konfor ile erişim sağlıyor. Yüksek manevra kabiliyeti sayesinde, kısa dönme yarı çapı ile dar sokaklarda kıvraklık göstererek, trafiğin akışını rahatlatıyor. Gelişmiş yol tutuşu ve frenleme yetkinlikleri ile de seyir emniyeti sunuyor.

Karsan_7.Transist_6

Karsan ATAK: İdeal Toplu Ulaşım Aracı

Karsan’ın 8 metrelik otobüsü ATAK da aynı şekilde biniş ve inişleri tek bir adımda gerçekleştirebilme kolaylığı sağlayan “alçak taban” ve aracı yana yatırabilen ECAS sistemiyle dikkat çekiyor. Katlanır engelsiz erişim rampası ile tekerlekli sandalye kullanan yolcular için hayatı kolaylaştıran Karsan ATAK’ın, panoramik görüş açısı sunan geniş camları ferahlık sağlarken, farklı koltuk dizilişleri ve geniş iç yapısı sayesinde yolcu kapasitesi 60 kişiye kadar çıkıyor. Sürücü için manuel vitesin yanı sıra robotize vites seçeneği ile maksimum sürüş konforu sağlayan ATAK, Euro V-EEV emisyon normlarına uygun motoruyla mükemmel yakıt ekonomisi sağlıyor. Düşük manevra kabiliyetiyle şehiriçi toplu taşımacılık için ideal olup, izole sürücü kabini, bağımsız ön süspansiyon gibi özellikleriyle hem konforlu hem de güvenli bir seyir imkanı sunarken, ek olarak, arkadan enine yerleşimli motor sayesinde bakım kolaylığı da sağlıyor.

Karsan_7.Transist_5

Maksimum Konfor: Karsan STAR

İlk kez Ekim 2013’te Busworld Kortrijk Fuarı’nda Batı Avrupa prömiyeri gerçekleştirilen, son olarak da Avrupa normlarına uygun EuroVI motorlu versiyonu ile Ekim 2014’te Hannover’de düzenlenen 65. IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda Avrupalı müşterilerin beğenisine sunulan Karsan STAR, piyasaya çıktığı 2014 yılı ortasından bu yana büyük ilgi görüyor.

Karsan’ın kısa mesafe şehirlerarası taşımacılık ve turizm/personel servisi konseptli 8 metre uzunluğundaki otobüsü STAR, 4.25m3 ile sınıfının lider bagaj kapasitesine sahip, maksimum konfor sunan bir araç. STAR, arkadan motor yerleşimiyle titreşimsiz ve sessiz bir yolculuk sağlıyor ve geniş diz mesafesi sunuyor. Önde bağımsız süspansiyonu ve raylı koltuk sistemiyle farklı koltuk dizilimleri sunan STAR, hem sürücüye hem de yolcuya konforlu bir yolculuk vadediyor.

Karsan_7.Transist_1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ