Karsan’dan elektrikli çıkartması

Karsan’dan elektrikli çıkartması
  • Genel
  • 8 Ekim 2016 13:03
  • A+
    A-

Bursa’daki iki fabrikasıyla hem iç hem dış pazarlara üretim yapan Karsan, Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli minibüsünü IAA’da tanıttı. Araç saatte 80 kilometre hıza ulaşabiliyor

Şehirlere yönelik geliştirdiği ulaştırma çözümleriyle ön plana çıkan ve bu yıl kuruluşunun 50’nci yılını kutlayan Karsan, dünyanın en önemli ticari araç fuarlarından biri olan IAA Hannover Fuarı’nda elektrikli Jest modeliyle dikkatleri üzerine çekti. Karsan CEO’su Okan Baş, “Seri üretime hazır hale getirdiğimiz, Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli minibüs modeliyle gururla Avrupa’da yerimizi aldık. Elektrikli Jest’i öncelikle Avrupa’nın en gözde ticari araç fuarında tanıtarak farklı ülkelerden siparişler alabilmeyi arzu ediyoruz” dedi.

karsan_iaa1

REKLAM ALANI

30 kilometrelik menzil

Bursa’da yer alan 2 ayrı fabrikasında hem iç pazar hem de ihracata yönelik, çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun modeller geliştirdiklerini vurgulayan Baş, şöyle devam etti: “165 kilomtrelik menzile sahip olan sıfır emisyonlu, elektrikli Karsan Jest’in menzil uzatıcı ek sistemler ile toplam menzilinin 300 kilometrenin üzerine çıkıyor. Seri üretime hazır, sıfır emisyonlu elektrikli Karsan Jest, aynı zamanda ülkemizin yerli üretim özelliği taşıyan ilk elektrikli minibüs modeli olma özelliğiyle de ön plana çıkıyor. Tekerlekli sandalye alabilen, fabrika çıkışlı ilk elektrikli minibüs unvanına da sahip Karsan Jest, tüm ülkeler için dar şehir yollarında kullanıcılar için en çevreci çözümü sunuyor. 80 km/s’lik maksimum hıza sahip elektrikli Jest’i öncelikle burada tanıtarak farklı ülkelerden siparişler alabilmeyi arzu ediyoruz.”

karsan_iaa2

4 bin adetten fazla sattı

Karsan Jest’in 3 yılda Türkiye olduğu kadar dünya çapında farklı ülkelerde çok sevildiğine ve tercih edildiğine dikkat çeken Baş, “Büyük şehirlerin toplu taşımacılık sistemlerinde arterlerin beslenmesi ihtiyacı ile tasarlanan, Karsan’ın yolcu taşıma ürün ailesinin 6 metrelik boyuyla en küçük üyesi olan Jest, engelli erişim özelliğiyle yüzde 100 yolcu taşımak üzere sıfırdan tasarlanmış bir minibüs. Aynı zamanda düşük yakıt tüketimine, düşük bakım maliyetlerine ve üstün güvenlik donanımlarına sahip bir araç” diye konuştu. Türkiye genelinde 50’nin üzerinde ilde 4 bin adedin üzerinde satış gerçekleştiren Karsan Jest, Avrupa’da ilk olarak Romanya’da Oradea Belediyesi yolcu taşımacılığı filosunda hizmet vermeye başlamıştı. Okan Baş, “Dominik Cumhuriyeti’nde Punta Cana Uluslararası Havalimanı’na satışı gerçekleştirilen Jest’lerle birlikte Karsan ilk kez Amerika kıtasına da giriş yapmıştı. Halihazırda Karsan Jest, Avusturya, Macaristan, Almanya, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan’da da kullanılıyor” dedi.

20160921_104800

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ