Rusya’da Belediye Toplu Taşıma Operatörü, filosunu Allison donanımlı LNG otobüslerle yeniliyor

Rusya’da Belediye Toplu Taşıma Operatörü, filosunu Allison donanımlı LNG otobüslerle yeniliyor
  • Genel
  • 17 Mart 2020 13:42

Rusya Chelyabinsk’de belediyeye bağlı şehir içi toplu taşıma şirketi, filo yenileme yatırımı kapsamında Allison tam otomatik şanzıman donanımlı ilk LNG MAZ-203 otobüslerini teslim aldı.

Chelyabinsk yerel yönetim yetkilileri, belediye toplu taşıma otobüs filosunu yenilemeye karar vererek, üreticiler ile deneme süreçlerini başlattılar. Yapılan test sürüşleri ardından Allison donanımlı LNG MAZ-203 şehir içi otobüsleri tercih edildi.  

Doğal gazlı araçlar, çevre dostu olmaları ve dizel motora göre daha düşük gürültü seviyeleri nedeniyle nüfus yoğunluğu yüksek metropoller için öncelikli tercih oluyor. Bu doğrultuda Chelyabinsk için de LNG araçlar tercih edilirken bölgedeki doğal gaz dolum istasyonu altyapısı da geliştiriliyor.

98 yolcu kapasiteli, alçak tabanlı şehir içi MAZ-203 (model 203945) otobüsü, 206 beygirlik Weichai LNG motor ve 6 vitesli, dahili retarderlı Allison T375 tam otomatik şanzıman donanımına  sahip.

Belediye Toplu Taşıma Başkanı Dmitry Kholod açıklamasında; “Üç aylık bir deneme süremiz vardı. Bu süreçte alternatif otobüsleri, kapsamlı bir şekilde test etme fırsatımız oldu. Allison tam otomatik şanzıman donanımlı MAZ otobüsü kullandığınızda dikkatimizi çeken ilk şey, istikrarlı performansı oldu. Tam otomatik şanzımanın, her koşulda optimum vites geçişi sağladığını gördük” dedi.

Yoğun şehir trafiğinde kullanım kolaylığı ise son derece önemli. Allison tam otomatik şanzıman, büyük bir otobüsü kullanmayı kolaylaştırıyor, manevra kabiliyetini ve ivmelenmeyi artırıyor. Sürücü, vites değiştirmeyle dikkatini dağıtmadan yola odaklanabiliyor. Dmitry Kholod, bu konuda; “Sürücünün konforu çok önemli çünkü öncelikle yolcuların güvenliğini etkiliyor. Bu anlamda, tam otomatik şanzıman ideal bir çözüm oluyor. Sürücü daha az yoruluyor ve sürüşe daha fazla odaklanabiliyor. Böylece yolcu güvenliğini ve konforunu da arttırıyor,” diye açıkladı.

Chelyabinsk, Allison tam otomatik şanzıman donanımlı 33 adet LNG MAZ-203 otobüsü satın aldı. Şirket, LNG filosunu daha da geliştirmeyi ve genişletmeyi planlıyor. Dmitry Kholod; “Yeni LNG MAZ-203, çevre dostu, verimli ve konforlu. Güzergahlarımızdaki yükü hafifleteceklerine ve yolcularımızın çok memnun kalacaklarına inanıyoruz,” diyerek özetledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ