SCANIA, EURO 6 İÇİN 1 MİLYON 300 BİN KM TEST SÜRÜŞÜ YAPTI

SCANIA, EURO 6 İÇİN 1 MİLYON 300 BİN KM TEST SÜRÜŞÜ YAPTI
  • Genel
  • 3 Temmuz 2015 15:50
  • A+
    A-

Pazardaki en geniş Euro 6 motor gamına sahip Scania, bu motorların geliştirilme çalışmaları sırasında toplam 1milyon 300 bin kilometre test sürüşü gerçekleştirdi.

Euro 6 normlarına sahip motorlarda en düşük tüketim değerine ulaşan Scania, bu motorların geliştirilme aşamasında toplam 2 yıl boyunca 7 gün 24 saat çalışan Euro 6 motorlu araçlarla toplam 1 milyon 300 bin kilometre test sürüşü gerçekleştirdi. Test sürüşüne katılan 35 aracın kat ettiği toplam mesafe ise 20 milyon kilometreyi buldu.

Kesintisiz operasyon

REKLAM ALANI

35 kamyon ve 150 treylerden oluşan filo yaklaşık 50 sürücü tarafından kullanıldı. Scania’nın İsveç/Södertälje’deki fabrikasından Hollanda’daki Zwolle fabrikası arasında ağırlıklı olarak aks, motor ve şanzıman parçaları taşınırken, Zwolle’den genel de boş veya hafif yükler yüklendi. Sürücüler İsveç’ten çıktıktan sonra 650 kilometrelik Kopenhag yolunu ortalama 10 saatte aldılar. Kopenhag’da kurulan Scania merkezinde mola verilirken motor kapanmadan sürücü değişerek aracın devam etmesi sağlandı. Test programı kapsamında bazen sadece treyler Kopenhag’da bekleyen yeni çekiciye takıldı ve Zwolle fabrikasına kalan 650 kilometrelik yolu yeni çekici ve sürücü kat etti. Toplam 1.260 kilometrelik parkurda 3 kez sürücü değişimi gerçekleştirildi. Araçlar sadece bakım zamanlarında operasyondan çekildi ve tüm kontrollerinin ardından test filosuna tekrar dahil edildi. Her 2 güzergah sonunda da araçların genel bakımları ve kontrolleri gerçekleştirilerek elde edilen veriler Scania datalarına işlendi.

13453-

13453-


Araç sorumlusu Türk mühendis

İsveç’in Södertalje kentindeki fabrikadan, Hollanda’daki Zwolle fabrikasına gerçekleşen operasyonlarda kullanılan Euro 6 motorlu araçların sorumluluğunu ise Scania İsveç’te görev yapan Türk mühendis Cem Kızılkaya üstlendi.

Test sürüşü aşamasında araçların sabit 80 kilometre hızla gitmelerine özen gösterildi. Testler sırasında bazen hız 10’ar kilometre artırılarak yakıt tüketimi verileri de toplandı. Dolu gidip daha hafif yüklerle dönen araçların tüm turlarında yaklaşık 34 ton ortalama yük ağırlığı oluşturuldu. Haftanın 7 günü 24 saat boyunca çalışan Euro 6 motorlu toplam 35 araçta, Euro 5 normlarındaki motorlardan daha düşük yakıt tüketimi değerleri elde edildi.

Scania, son 6 yıldır Hollanda/Zwolle’den İsveç’deki Södertälje üretim birimleri arasında gerçekçi çalışma koşullarında üretim malzemelerini taşıyarak ar-ge çalışmalarını sürdürmektedir.

13453-

13453-

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ