UZMANI UYARDI: BAYRAMDA YOLA ÇIKACAKLAR DİKKAT!

UZMANI UYARDI: BAYRAMDA YOLA ÇIKACAKLAR DİKKAT!
  • Genel
  • 28 Nisan 2022 12:08

2006 yılından itibaren 40 yılı aşkın sektörel deneyim ile, Türkiye’ nin en çok satan lider markası Renault ve müşteri tercihlerinde önemli yeri olan Dacia markasının bayiliğini yapan Koçaslanlar Motorlu Araçlar’ın Servis Müdürü Ercan Şahinkaya, bayramda araçlarıyla yola çıkacak olanlara sürüşlerini daha güvenli bir hale getirmek için dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetti.

6 ilde, 17 ayrı lokasyon ile 37 dünya markasının bayiliğini yürüten Koçaslanlar Holding grup şirketlerinden olan Koçaslanlar Motorlu Araçlar, satış ve satış sonrası maksimum müşteri memnuniyetini en önemli misyonu edinerek, Bursa İnegöl’de hizmet veriyor. Renault ve Dacia markalarının satış, servis ve yedek parça hizmetini veren Koçaslanlar Motorlu araçlar, ayrıca 2. El satışı, 21 adet acenta markası ile sigorta ve kasko satışı ve satılan araçlara aksesuar ve lastik satışı hizmetleri vermektedir.

Araçların bakımları ve kontrollerinin seyahat güvenliği için çok önemli olduğunun altını çizen Şahinkaya, “Bayram tatili yaklaşıyor ve pek çoğumuz başka illere seyahat planları içerisinde. Bayramı kutlamak, sevdiklerimizle buluşmak ya da kısa bir tatile çıkmak şahane olsa da, maalesef bayram tatillerinde yaşanan kazalara dair kötü haberler alınabiliyor. Bu kazaların önüne geçebilmek veya riski minimuma indirebilmek adına gerekli kontrolleri yapmak ve kurallara uymak büyük önem taşımakta. Bu noktada aracımızın bakımlarının düzenli olarak yapılması çok önemli.  Bir diğer önemli nokta da lastikler. Kışın takmış olduğumuz kışlık lastikler, yazlık lastikler ile değiştirilmeli. Lastiklerin diş derinliği 3 mm’den az ve lastik 5 yıldan eski ise mutlaka değiştirip yola çıkılması gerekiyor, zira lastiklerin sorunsuz olması, aracın yolda daha rahat ilerlemesini sağlar.  Güneş ışığına uzun süre maruz kalmış lastikler ısınır ve lastiğin içerisindeki hava basıncı yükselir, yola çıkmadan muhakkak lastik basınçları fabrika verilerine göre kontrol edilmeli.  Araçların rot-balans yani ön düzen ayarlarının yapılmasının yanı sıra amortisörleri, amortisör takozları ve diğer süspansiyon sistemlerinin kontrol edilmeli. Gitmek kadar durmakta çok önemli, bu yüzden yola çıkmadan önce yetkili serviste aracın frenleri ve fren sıvıları kontrol edilmeli. Far ayarı yapılmalı; zira farların önemi sadece uzun yolda değil, gece görüşü için de önemlidir. Hava ve yağ filtreleri, klima filtresi de incelenmeli, gerekirse klima gazı basılmalı. Cam suyu ve silecekleri kontrol edilmeli. Akünün de son durumunu kontrol ederek yola çıkmak, olası yolda kalmaları önler.” dedi.

UYKU HİPNOZUNA DİKKAT

Sürüş sırasında kişinin tek bir noktaya bakarak, trans benzeri bir duruma geçmesi olarak adlandırılan, halk arasında da gözleri açık uyumak olarak bilinen yol hipnozuna karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Şahinkaya, “Uzun yolculuklarda yoldaki çizgilere baktıkça gelişen ve oldukça tehlikeli olan yarı uyku haline uyku hipnozu diyoruz. Uyku hipnozu, ölümlü veya yaralamalarda ciddi rolü olan bir unsur. Bunun önüne geçebilmek için bir gün önceden mutlaka uykunun tam olarak alınması, sık sık mola verilmesi ve bu molalarda fiziksel olarak hareket edilmesi gerekmekte. Uyku hipnozunun önüne geçebilecek diğer önemli unsurlar ise gece yola çıkmamak, müziğin sesini açmak ve sürekli kullandığımız yolu tercih etmemek.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ