Yeni yıl tatilinde sevdiklerinizle güvenle seyahat için bunları yaptınız mı?

Yeni yıl tatilinde sevdiklerinizle güvenle seyahat için bunları yaptınız mı?
  • Genel
  • 19 Aralık 2019 12:53

Yeni yıla artık sayılı günler kaldı, tatil planları olanlar ise hazırlıklara başladı. Ancak kış mevsiminde özellikle araçları ile yola çıkacaklar için lastiklerinin durumu da hayati derecede önem kazanıyor.

Yeni yıla artık günler kaldı. Aralık ayı bitiyor yeni bir yıl kapıda. Bu yıl 1 Ocak tatili Çarşamba gününe denk gelse de izin kullanıp yeni yıl tatilini hafta sonu tatilleri ile birleştirerek beş güne çıkarma imkanı da var.

Bu nedenle yeni yıl için hazırlıklar yapılmaya, tatil planları gözden geçirilmeye çoktan başlandı. Ancak mevsim şartları dikkate alındığında özellikle araçları ile yola çıkacaklar için lastiklerinin durumu da oldukça önem kazanıyor.

Kış mevsiminde kış lastiği kullanın

Güvenli ve keyifli bir sürüş için mevsimine göre lastik kullanmaya özen gösterin. Kış lastikleri, hava sıcaklığı 7°C’nin altına düştüğünde özel hamur ve desen yapısı ile sizlere en iyi yol tutuş ve fren performansını sunuyor. Yine kılcal kanal teknolojisi ile buzlu ve karlı yollar üzerinde yüksek çekiş gücünü ve kış mevsiminde yüksek kilometre performansını sağlıyor.

Lastiklerin hepsi aynı olmalı

Sürüş güvenliğini artırmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise araca takılan tüm lastiklerin aynı desene sahip olması. Ulaşamama ya da ekonomik nedenlerden dolayı araca aynı lastik takılamıyorsa, aynı markanın aynı aks üzerinde aynı desen yapılarına sahip lastiklerin kullanılmasına dikkat edin. Aracınızın lastik yapıları aynı olmadığı takdirde lastik aşınma oranı artar ve ani fren durumlarında aracınız savrulabilir.

Lastik diş derinliğiniz 4mm’nin altına düşmesin

Lastik diş derinliğiyola çıkmadan önce mutlaka kontrol edilmesi gereken ayrıntılardan biri. Düşük diş derinliği, fren mesafesinin uzamasına sebep olur. Yasal diş derinliğiminimum 1,6 mm olmasına rağmen, Continental kışlık lastiklerde 4mm diş derinliklerinde lastik değişimlerinin yapılmasını öneriyor. Bu diş derinliklerinin altındaki lastiklerin performansında yapılan testler sonrasında ciddi kayıplar gözleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ