YILDIZLI VIP

YILDIZLI VIP

Yeni yüzüyle satış rakamları hızla artan Mercedes-Benz Vito, güçlü motor seçenekleri ve geniş iç hacmiyle dikkat çekiyor. 2.1 litrelik dizel motor canlı olduğu kadar tutumlu.

Hafif ticari araç segmentinde yer alan panelvan ve van karoser seçeneğiyle Vito modeli artık otomobil ruhsatıyla yollara çıkıyor. Vito’nun ilk nesli 1996 yılından 2003 yılına dek sürerken, bu nesilde benzinli ünite 120 beygir güç ve dizel ünitelerde 122 ve 140 beygir güç üretebiliyordu. Yeni teknolojiler sayesinde daha verimli dizel motorların geliştirilmesiyle birlikte Vito’da 3 adet dizel motor yer almış. Bu motorlar 111-114 -116 ve 119 BlueTec olarak adlandırıldı. Aracın dış tasarımına bakacak olursak daha fazla yere doğru uzanan kaput araca sportif bir hava katmış. Belirgin çizgilerin yer aldığı, ön kaput bir önceki karoser yapısına göre daha kaslı olmuş. Geniş far grupları LED destekli sunulurken, daha atletik bir görünüme bürünmüş. Artık daha büyük bir alan kapsayan far blokları, daha geniş bir ızgara ile sunuluyor. Tamamen sadelikten yana olan tasarım anlayışı Vito’da, tam bir makam aracı tadını veriyor. Dikiz aynaları araçla o kadar uyumlu büyüklükte olmuş ki göze batmıyor.

Geniş ailelere de hitap ediyor

Aracın iç kısmına ilk adım attığınızda ön kısım sürücüyle birlikte 3 kişiye seyahat imkanı sunuyor. Ön paneldeki sadelik radyonun aracın tam göbeğine konumlandırılmış olması şık bir vuruş olmuş. Ön konsolda yer alan yuvarlak havalandırma ızgaraları, üç kollu direksiyon simidi binek modellerden tanıdık. Aracın arka kısmına geçildiğinde ise 3 er karşılıklı koltuklu 6 kişilik bir bölümle karşılaşıyorsunuz. Vito 119 BlueTec’in tavan bölümünde yer alan havalandırma kanalları, iç mekandaki hava değişimini kolaylıkla sağlıyor. Araçtaki en güzel özellik ise her şeyin en sade şekilde konumlandırılmış olması. Araçtaki deri koltukların yerini ise kumaş döşemeler kapmış. Cam tavanla ferah bir yolculuk imkanı sunuluyor.

190 beygir gücünde

Motor ünitelerinin hacimleri ise 1.6 ve 2.1 litre olarak seçim imkanı sunulmuş. Dizel seçeneğinde 114, 136 -163 ve 190 beygirlik güç seçeneklerini sunan Vito, yakıt tüketimi konusunda artık daha verimli. Dizel yakıt seçeneği, daha az yakıt tüketmesinden dolayı Vito modelinin günümüze dek gelmesinde en etken rol oynamış ve en çok tercih edilen motorları da dizel üniteler olmuştur. Bize konuk olan 119 BlueTec modelinde 2.1 litrelik dizel bir ünite görev yapıyor. 190 beygir güç ve 440 Nm tork üreten bu motor Vito’ya 206 km/s’lik maksimum hız ve 9.2 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değeri sağlıyor. Alt devirlerde bile oldukça tepkili olan araç, üst devirlerde hız hissini çok daha iyi veriyor. 7G-Tronic otomatik vites ile sunulan araç, arkadan itişli. Fabrika verilerine göre 100 kilometrede ortalama 5.8 litrelik tüketim gerçekleştiren araç bizim sürüşümüz boyunca 7,1 litrelik ortalamayı yakaladı.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ