ticariden,ticari araç,kampanya,tuanameyda

Mercedes-Benz Türk enerji yönetim modeli ile de sektöre öncülük etmeye devam ediyor

Mercedes-Benz Türk enerji yönetim modeli ile de sektöre öncülük etmeye devam ediyor
  • Genel
  • 14 Ocak 2020 12:08

Hoşdere Otobüs Fabrikası 2019 yılında 100kWp gücünde bir güneş santrali kurulumu yaparak yeşil enerji ile ilgili ilk pilot uygulamasını gerçekleştirmiş oldu.

Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 2019’da araç başına enerji tüketimi ve CO2 gaz salımı miktarlarında şimdiye kadarki en düşük seviyeler kaydedildi.

Aksaray Kamyon Fabrikası, 2019 yılında Türkiye’de ilk defa Enerji Yönetimi Yazılım Robotu’nu devreye aldı.

Mercedes-Benz Türk’ün 2009 yılında tesislerinde hayata geçirdiği 5E modelinin sağladığı yol haritası ışığında Aksaray Kamyon Fabrikası’nda enerji yoğunluğu hesabına göre 2017-2019 yılları arasında toplamda 536 MWh elektrik enerjisi, 1.884 MWh doğalgaz enerjisi, 464 tCO2 ve 5.132 m3 su tasarrufu sağlandı.

Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda “yeşil enerji” ile ilgili ilk pilot uygulama başlatıldı

Kurulduğu 1995 yılından itibaren bina otomasyon sistemini Türkiye’de ilk defa kullanan endüstriyel tesislerden biri olan Hoşdere Otobüs Fabrikası, bu sistem ile yaklaşık %25 oranında enerji tasarrufu sağlıyor.

Bu sistemin bir parçası olan ısı kontrol cihazlarıyla ortam sıcaklığının izlenerek kontrolünün sağlanmasının yanı sıra; zaman programlarıyla da aydınlatmaların ve ısıtma-soğutma sistemlerinin gereksiz yere çalışması engelleniyor. Aydınlatmalar, ısıtma-soğutma sistemleri ve pompalar zaman programları ile kontrol edilirken, ısı geri kazanım sistemi ile ısıtma yapılan zamanlarda emilen havadaki ısı geri kazanılarak tekrar ortama veriliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ