GELECEĞİN KAMYONLARINI TANITTI

GELECEĞİN KAMYONLARINI TANITTI

Yeni nesil kamyon ve otobüsleriyle IAA’da boy gösteren Mercedes-Benz, tamamen elektrikli araçlarıyla teknoloji şovu yaptı. Doğalgazlı otobüslerini de tanıtan marka, güvenliği de elden bırakmıyor

16c823_08

Mercedes-Benz, bu yılki IAA Ticari Araç Fuarı’nda geleceğin trendi olan “dijitalleşme ve elektrikli mobilite” ön plana çıkardı. Bizimde Ticariden olarak Almanya’da düzenenlenen fuarda inceleme fırsatı yakaladığımız modeller, lojistiğin uzun soluklu ve güçlü bir şekilde geleceğe yürümesinin anahtarı ise bağlanabilirlikten geçiyor. Lojistik kamyon, üretici, müşteri, nakliyeci, altyapı, diğer araçlar, servisler, üstyapı üreticileri ve daha birçok paydaşı bünyesinde barındıran bir ağdan oluşuyor. Bağlanabilirlik ve kamyonların akıllı ağ bağlantısıyla taşımacılık sektörü tamamen yeni bir boyuta geçiyor.

REKLAM ALANI

16c632_41

Alternatif yakıtlı

Mercedes-Benz kazasız sürüş vizyonuna bu yıl biraz daha yaklaşıyor. Dünyada türünün ilk örneği olan Active Brake Assist 4 sürücüyü hareket halindeki yayalara çarpmaya karşı uyarıyor ve otomatik fren yapıyor. Marka yayaları ve bisikletlileri dönüş anında kamyondan koruyan ilk sürüş destek sistemi olan Dönüş Asistanı’nı da pazara sunuyor.Tüm bunların sonucu olarak Daimler Trucks maksimum güvenlik ve ekonomi kavramlarının yanı sıra ağ bağlantılı kamyonlar alanında da pazardaki öncülüğünü sürdürüyor.

20160921_091454

Elektrikli kamyonunu tanıttı

Marka fuarda, tam elektrikli ve ağ bağlantılı Mercedes-Benz UrbaneTruck’in dünya lansmanını gerçekleştirdi. Emisyonsuz ve sessiz çalışan 26 ton sınıfındaki üç akslı kamyon kent içindeki dağıtım görevini yerine getirirken içten yanmalı motora sahip bir kamyonun performans ve kullanışlılığını sunarken, yenilikçi teknolojisiyle ekonomik ve çevreci bir yapı sunuyor. Yaklaşık 1700 kilogram daha ağır olan Urban eTruck elektromotorlu sistemin ağırlık dezavantajı büyük oranda dengeliyor. Urban eTruck elektromotorlu arka aks ve aks kafalarına yakın konumlandırılan elektromotorlarıyla farkını ortaya koyuyor. Sistem 2 x 125 kW (yaklaşık 170 beygir X 2) maksimum güç ve 2 x 500 nm maksimum tork üretiyor.

20160922_100156

Fusoe Canter

Marka ayrıca FusoeCanter modelinin yeni neslini de dünyaya tanıttı. Teknik yapı olarak öncüsünden büyük oranda ayrışan eCanter ikinci nesilde elde edilen müşteri geri bildirimlerinin yanı sıra batarya ve diğer ekipmanlarının maliyetlerinin düşmesiyle teknik olarak yeniden yapılandırıldı. Yeni eCanter’de kullanılan elektromotor 185 kW (yaklaşık 251 beygir) güç ve 380 nm tork üretiyor. Güç alışılagelmiş haliyle tek oranlı bir şanzıman üzerinden arka aksa aktarılıyor. IAA’da tanıtımı yapılan araçta 70 kWh kapasiteli bataryalar kullanılıyor. Üstyapı, yük durumu ve kullanım şartlarına bağlı olarak 100 km’nin üzerinde bir menzile ulaşılabiliyor. Uzun ömür, özellikle yüksek hava sıcaklıklarında yüksek verimlilik ve kompakt yapı gibi avantajları beraberinde getiren lityum-iyon bataryalar beş paket halinde aracın çeşitli noktalarına dağıtılıyor. Yüksek verimlilik vaat eden eCanter aynı zamanda ağırlığıyla da övgüyü hak ediyor. 7,49 ton ağırlığa sahip olan eCanter 4,63 ton üst yapı ve yükleme kapasitesi sunuyor. FusoeCanter 2017 yılından itibaren Avrupa, A.B.D ve Japonya pazarlarında müşterilerle buluşacak.

16c823_01
Çift kabinli Unimog

Arazi kullanımı için geliştirilen Unimog U4023 ve U5023 artık çift kabin olarak da üretiliyor. Dört kapılı Unimog standart olarak dört kişilik oturma alanına sahip arka koltuk sırasıyla donatılıyor. İsteğe bağlı olarak iki adet havalı tekli koltuk da sipariş edilebiliyor. Bu konfigürasyonda sürücü dahil 5 kişilik bir oturma alanı sunuluyor.

20160921_091108

CityPilot’lu otobüs

Yarı otonom sürüş özelliğine sahip CityPilot’lu Mercedes-Benz FutureBus geleceğin şehir içi otobüsünü gözler önüne seriyor. Bağlanabilirlik ile kamera ve radar sistemlerinin yanı sıra etkin veri alışverişi bu şehir içi otobüsünü geleceğe taşıyor. Mercedes-Benz FutureBus ve CityPilot otobüs tarihinin yanı sıra otonom sürüşe ve kazasız sürüşe giden yolda da önemli bir kilometre taşı niteliğini taşıyor. Dünyanın en çok satan otobüsü Citaro’yu baz alan yaklaşık 12 metre uzunluğundaki körüksüz otobüs, iç ve dış tasarımda yenilikçi bir yaklaşım sergiliyor. Uyumlu hatları ve asimetrik tasarımı ile kentsel mimariye bütünleşiyor. Tasarımı, aydınlatması, kapı yerleşimve bilgi sistemleriyle Mercedes-Benz Future Bus adını tamamen yansıtıyor.

16c749_01

Gazlı motorla daha sessiz ve temiz

Marka ayrıca doğalgazlı motoruyla öne çıkan Citaro NGTIAA’da lanse etti. 7,7 litre hacimli kompakt boyutlu hafif motor dizel motorun performansını sunarken daha sessiz yapısının yanı sıra daha düşük emisyon değerleriyle de dikkat çekiyor. Turbo beslemeli motor OM 936 kodlu modern turbo dizel motoru teknik olarak temel alıyor. 302 beygir güç üreten doğalgazlı motor gücünü tork konvertörlü otomatik şanzımanla tekerleklere aktarırken EuroVI egzoz gazı emisyon normunu da yerine getiriyor. Standart donanımda Citaro NGT’nin körüksüz versiyonu 96 yolcu ve körüklü versiyonu ise 153 yolcu taşıyor. Her iki gövde tipinde de doğal gazın yanı sıra biyo-doğalgaz da kullanılabiliyor.
16c465_14

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ